Adnan Menderes’in Son Yasak Aşkı

Menderes’in bir yanı hep boştu/boş kaldı. Eşi Berin Hanım ve tanıdığı/birlikte olduğu bütün kadınlarda annesini aradı; daha doğrusu anne sıcaklığını/şefkatini bulmaya çalıştı. Arayış serüveninde toplumun değer yargılarını pek dikkate almadı; anı dolu dolu yaşadı… Hep kalbinin sesine uydu; kadınların peşinden gitti, koştu…

Adnan Menderes’in Son Yasak Aşkı

‘Erotik romancı’ Suzan Sözen; yasak aşkı, Başbakan Adnan Menderes’e yazdığı özel mektubunda duygularını anlatıyordu. Yasak aşkını, mahrem duygularını, romanlarına konu edinmişti. Okuyucuları; roman kahramanlarını merak edecek; ama bilemeyecekti:

‘Romanımızın kahramanın ismini değiştiriyorum. Çalıştığım o yeni şekle Yaşar adı uymuyor. Sonu ‘nan’la biten bir isim lazım. Adnan koyamam tabii… Sinan, Renan, Kenan… Hiç birisi Adnan kadar güzel değil...’

Demokrat Parti’nin değişmeyen/tabii Başbakanı Adnan Menderes’in uzun soluklu 3’üncü ve son aşkıydı. Başbakan’ın evinde sözü geçince, adı anılmaz; yalnızca ‘O kadın!’ denirdi. Polonya vatandaşı Rus asıllı annenin ve İstanbul’lu babanın 5 kızının en büyüğüydü. Suzan ve diğer kız kardeşleri Suadiye’de otururdu. Yaz mevsimi boyunca Serkldoryan Kulübü’ne (bugünkü Büyük Kulüp!) giderlerdi. Kulüpteki herkes, kızlara hayrandı. Çapkın bekâr erkekler arasındaki lakapları, ‘Moskof Bakireleri’ydi. 

Anne Galina Hanım ilk Rus kadın pilottu. Babası Şevkatî Bey; uzun süre ticaretle uğraşmış, sonra da gazetecilik yapmıştı. Ölünceye kadar Cumhuriyet gazetesinde çalışmıştı. Suzan Sözen; İstanbul’daki Dame de Sion’dan mezun olmuştu; Fransızca, Rusça, Lehçe ve biraz da Almanca konuşur yazardı. Hedefi; yazar, daha doğrusu romancı olmaktı. Ama sinemada kolayca star yapılacak güzellikte, cazibede ve albenideydi. - Nitekim ileriki yıllarında bir yabancı filmde başrolde oynadı! - Görenler bir değil, çok kez bakarlar; sonra da canlı yayın yapan kameralar gibi ’hedefe kilitlenir’lerdi!  Yakın arkadaşı Leyla Umar’ın yazdıklarına göre; çevresindeki genç kızlar, Suzan’a benzemek isterdi. Osmanbey’de Tan Sineması vardı. Suzan ne zaman sinemaya gitse, genç oğlanlar peşinden koşardı.

Gazeteci Berin İnsel; yaptığı bir röportajda Suzan Sözen’i şöyle anlatmıştı: ‘Uzun boylu, biçimli ve muntazam bacaklı… İtalyan yıldızlarına benzeyen dolgun; fakat ince vücutlu bir kadın; çok güzel elleri var, tırnakları cilasız. Yüzüne bakarken insanın gözleri dolgun dudaklarına ve simsiyah gözlerine takılıyor ve bir daha ayrılmıyor…’

- Suzan Sözen; Ünlü ABD’li Film Yıldızı Dorothy Lamour’a Benzetilirdi… -

Yakın arkadaşları, - çoğunlukla da aynı okuldan mezun olanlar! - Suzan’ı, Amerikalı ünlü yıldız Dorothy Lamour’a benzetirdi. - Dorothy; 1936'da çevirdiği The Jungle Princess filmi ile bir anda dünya çapında ünlenmişti. Doğulu tipi, gizemli hayatı ve seksepalitesiyle erkeklerin rüyalarını süslemişti! - Sınıf arkadaşı, sırdaşı sonradan üne kavuşacak ve gazetecilik yapacak Leyla Umar; O’na ‘Dorothy Lamour Suzan!’ ya da ‘Bizim Dorothy Lamour!’ diye seslenirdi. Anılarında Suzan Süzen’e de yer vermişti:

‘Babam bir arkadaşıyla Rusya’yla ticaret yapmıştı. Suzan, onun kızıydı. Annesi Rus’tu. Dönemin ünlü artistlerinden Dorothy Lamour’a benzerdi. Beni de 14-15 yaşlarında Dorothy Lamour’a benzetirlerdi. Bu yüzden ona ‘Büyük Dorothy’; bana ‘’Küçük Dorothy,’ derlerdi.’

Yakın arkadaşı Leyla Umar’a göre Suzan Sözen; ne ilk eşi Nejat Bey’i ne de bir başkasını asla sevmedi. Bencildi; büyü ile uğraşan kötü kalpliydi. Ama babası, Leyla’ya Suzan ile her yere gitmesine izin verirdi. Mesela sinemalarda veya Park Otel’in alt katındaki gece kulübünde sık sık görünürlerdi. Her hafta sonu, Taksim’deki Park Otel’e kahvaltıya giderlerdi. Çok şık, modern ve manzarası muhteşemdi. Hele Amerikan barı bir ahşap işçilik/mühendislik harikasıydı. Otelde Adnan Menderes gibi siyasiler; Doğan Nadi, Yaşar Kemal gibi gazeteciler/yazarlar kalırdı. Leyla Umar; Suzan Sözen’i şöyle anlatmıştı:

‘Dorothy Lamour Suzan; babamın elinde büyüdü, Dame De Sion’u bitirdi. Çok güzeldi, babam sekreter olarak yanına almıştı; ‘sırf erkekler peşine düşmesin,’ diye. Babam aklınca kızı koruyacaktı! Ama Dorothy Suzan; Adnan Menderes’in metresi oldu. O zamanki İstanbul Emniyet Müdürü ile evliydi. (…) Suzan bir de kitap yazmıştı: Aşk Kitabı. Babama göndermiş ve ‘Sevgili amcama!’ diye de imzalamıştı. Babam da, hiç unutmam, kanepedeydi; ‘Oku kızım, bakalım bizim Suzancık ne yazmış?’ dedi. Ama okumaya başlayınca kala kaldım, zor okuyorum çünkü şehvet dolu kitaptı. Daha birinci sayfa bitmemiştim ki babam; ‘Yeter Leyla,’ demişti; ‘Bu kadar yeter, okuma!’ Babam kitabı fırlatıp atmıştı; ‘Yaza yaza bunu mu yazdı…’

- Suzan Sözen; Türk Erotik Romanı’nın Öncüsüydü; Annesiydi… -

Suzan Sözen; Kerime Nadir gibi aşk romanları yazmayı düşünmüştü; ama cüretkârlığını birkaç adım ileriye götürmüştü. Bir edebiyat tarihçisine göre Sözen; Türk erotik romanının öncüsüydü/anasıydı. Kadın/erkek ilişkilerini alabildiğince işliyor; kadın kahramanlarını hep şehvet düşkünü hemcinsleri arasından seçiyordu. Belki de içinde patlayan volkanı satırlarına aktarıyor; aşka susamış/acıkmış okuyucularına zengin/sınırsız düş dünyasının kapılarını aralıyordu. Ses getiren ve geniş kitlelerce okunan ilk romanı Kiralık Ruh, 1952’de Milliyet gazetesinde 67 gün boyunca yayınlandı. Senera adlı bir diğer romanı da günlük bir gazetede neşredildi. Roman kahramanı; ilk 33 bölümde tam 13 farklı erkekle cinsel ilişkiye giriyordu. 

Sana Döneceğim (1954), Senera (1959), Sahibini Arayan Kadın (1959) ile ününü pekiştirmiş ve Fransız kadın yazar Francoise Sagan’a benzetilmişti. Fransız meslektaşı da gözü kara, şehvet düşkünü kadınları hikâye ediyordu. Kaderleri de benziyordu. Françoise Sagan; bir dönem Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Francois Mitterand’ın metresiydi. Sagan; Fransa Cumhurbaşkanı Pompidou’nun oğluyla da yaşamıştı. Suzan Sözen; - Taksim Park Otel’deki özel odasında… - Adnan Menderes’e imzaladığı Senera adlı romanın ilk sayfasına; ‘Adnan, her satırında sen varsın...’ diye yazmıştı.

Fransız romancı Françoise Sagan’ın kocası, tanınmış editör Guy Schoeller, Suzan Sözen’in yazdığı romanlarla yakından ilgilendi. Türkiye’deki Hachette Kitapevi’nin müdürü Morrison’a bir mektup yazdı. Mart 1958 tarihli mektubunda, Sözen’in son romanının hemen kendisine gönderilmesini istedi. Susan Sözen’in erotik unsurlar taşıyan romanları Avrupa’da karşılık görüyordu. Bazıları İngilizce ve İtalyancaya çevrilip yayınlandı.

Susan Sözen; yakın arkadaşı Leyla Umar’ın babası, tütün tüccarı İhsan Bey’in kanatları altına girdi; bürosunda sekreterlik yapmaya başladı. Ama güzelliği ve dişiliği ile dikkatleri hemen üzerine çekti; işadamı Nejat Verdi’nin evlenme teklifini kabul etti. - Verdi; Türkiye’ye cip ithal eden bir şirketin sahibiydi! - Eşinin iş gezilerine de katıldı; bir süre Harput’ta yaşadı. İzlenimlerini Rahika adlı ilk romanında paylaştı. Ayakları üstünde durmak istiyor; unutulmaz aşk maceraları yaşamayı hayal ediyor; şehvetin esiri olmayı düşlüyordu. Romanlarında aktardığı, - çoğunlukla! - yaşadığı/düşlediği olaylardı. 

- Nejat Verdi İle Evliyken Ferit Avni Sözen’le Beraber Oldu… -

Leyla Umar; bir gün Suzan Sözen’in evine uğradı. Sözen; Nejat Verdi ile evliydi. Evde polis müdürü Ferit Avni Sözen de bulunuyordu. Umar; Sözen ile ilk kez karşılaştı ve tanıştı. Arkadaşı ile arasında bir şeyler olduğunu anladı. Suzan Sözen; Nejat Verdi ile evliydi; ama sık sık mutsuzluğunu anlatıyordu. Umar bir gün Boğaz’da gezerken; Suzan’ı Ferit Sözen’in arabasında gördü. Suzan; hemen her akşam arkadaşı Leyla Umar ile Park Otel’in Gece Kulübü’ne gidiyor ve stres atıyordu. Gündüzleri de, Ferit Avni Sözen ile flört ediyordu.

Hakkındaki iddialara göre; evliliğinde aradığı heyecanı/tutkuyu bulamayınca başka limanlara yelken açtı: Polis memuru/öğretmen Ferit Avni Sözen’in kollarına mutluluğu yakalamaya gitti. İlk eşi Nejat Verdi’den ayrılıp Ferit Avni Sözen ile nikâh masasına oturdu. Teşvikiye’deki Belveder Apartmanı’na taşındı. Ferit Avni Sözen; emniyetteki görevinin yanı sıra serbest avukatlık da yapıyordu.

Kocalarının ikisi de hem zengin, hem de tanınmış ailelere mensuptu. İlk iki kitabında Fatma Esen adını kullandı; Suzan Verdi isminden imtina etti. Sonraki kitaplarında hep Suzan Sözen imzasını yeğleyecekti. Ferit Avni Bey; Suzan Sözen’e hem edebiyat dünyasında hem de siyaset âleminde yeni imkânlar/kapılar açacaktı. DP’nin değişmeyen başbakanı Adnan Menderes’le tanışmasına/yasak aşk yaşamasına da izin verecekti.

Suzan Sözen; romanlarıyla edebiyat âleminde bir yer edinmeyi başardı. Ama arayışına, bitmez tükenmez arzularına gem vuramazdı. Kapalı kapıları bazen kaleminin gücüyle bazen de dayanılmaz cazibesiyle aşardı/aşmaya çalışırdı! Sözen’i anlatan bir başka yazar şu satırları kaleme alacaktı: 

‘Hafif göğüs çatalı göstermeye meraklıydı. Seksi görünen kadın havasından çok, sakin görünen şehvet fırtınasıydı. Çok güzel omuzları vardı. Dorothy Lamour'a benzerdi...’

- Suzan Sözen; Gazete Sahiplerini Evine Çağırırdı… -

Melih Özbay’ın kaleme aldığı, Sabıkların Gizli Dosyaları adlı kitapta Suzan Sözen’e de bir bölüm ayrılmıştı. Özbay’a göre; Suzan Sözen roman satmak için bazı taktikler geliştirmişti; eskiden beri Babıali’de anlatılırdı. Sözen; romanını satmak istediği günlük gazetenin sahibini evine davet ederdi. Romanını ona okumak isterdi. Bu davranışı inatçı/kararlı karakterini gösteren bir örnekti. İlk romanlarından birisi Milliyet’te tefrika edilmişti. Bu romanından kalan tek hatıra, rahmetli Ali Naci Karacan’ın şu sözleriydi: ‘Güzel kadın; ama ağzı kokuyor…’ (…) Ama asıl kabiliyet ve gücü edebiyat ve siyaset sahasında değil, vuslat alanındaydı. 

Menderes; sık sık İstanbul’a ‘nefes almak’ için gelir; Taksim’deki Park Otel’de özel odasında kafa dinlerdi. Akşamları şehrin ünlü kulüplerini, müzikhollerini dolaşır; arkadaşlarıyla dertleşir ve birkaç kadeh rakı içerdi. Çapkınlıkları da dillere destandı. İstanbul’un ünlü maması Lüks Nermin’in servis ettiği kızlarla ilgili iddialar kulaklara üflenirdi. Menderes de aşkı, tutkuyu, heyecanı ve güzeli arardı; aslına bakılırsa hep arayış içindeydi. 

İstanbul Polis Okulu’nun öğretmenlerinden, polis memuru Ferit Avni Sözen’in tayini bir iddiaya göre Gümüşhane’ye, bir başka iddiaya göreyse Muş’a çıktı. Sözen; 1939’da İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştu; serbest avukatlık da yapıyordu. Sözenler; baş başa verip tayini durdurmanın yollarını aradı. Bir dostları, Başbakan Adnan Menderes’in sorunu çözebileceğini söyledi. Tarihler 7 Ağustos 1957’yi gösteriyordu. Suzan Sözen; Taksim’de politikacıların, zenginlerin, bürokratların devam ettiği bir kulübün yöneticisi, Piliç Osman - lâkaplı! - (Altuğ) ile tanıştı. Kulüp Başkanı da, Başbakan Adnan Menderes’di. Piliç Osman; yardım ede(bile)ceğini, Menderes ile görüştüre(bile)ceğini söyledi. İlk girişimde, Başbakan ile yüz yüze gelmek mümkün olmadı. Ama Suzan Sözen’in lügatinde ‘yılmak’ diye bir kelime yoktu.

Bir başka iddiaya göreyse Suzan Sözen; Adnan Menderes ile Kervansaray Pavyonu’nda tanıştı. Sözen’i Menderes’e tanıştıran kişi, Piliç Osman lakaplı Osman Aytuğ idi. Aytuğ; dolandırıcılık suçundan birkaç kez polis tarafından gözaltına alınmıştı.

- Suzan Sözen; DP İstanbul İl Kadınlar Kolu’na Üye Oldu… -

Suzan Sözen; DP Genel Başkanı ve Başbakan Adnan Menderes ile yakın ilişki kurabilmek için DP İstanbul İl Kadınlar Kolu’na üye bile oldu.

Suzan Sözen; Yassıada Duruşmaları’nda sakıt Başbakan Adnan Menderes ile nasıl tanıştığını açık açık anlattı. O’na göre hiçbir şey saklamadı. Kulüp yöneticisi Piliç Osman (Altuğ); Menderes ile görüşüp durumu aktarmıştı. Menderes de; hem güzel, hem de yazar hanımın bir romanını imzalı istemişti. Bayan Sözen; kocasına sormuş ve muvafakatini almıştı. Böylece devrin Başbakan’ı ile güzel yazarı ilk kez satırlar aracılığıyla tanıştı. Ardından eşinin tayin yerinin değiştirilmesi ricası iletildi. Ferit Avni Sözen; Başbakan’ın talimatıyla İstanbul’da kaldı; çok geçmeden de İstanbul Emniyet Müdür Vekili yapıldı.

Sözen; yeni göreviyle beraber, İstanbul İl Protokolü’nde de yer edindi. Şehre gelen önemli kişileri, siyasileri, devlet temsilcilerini karşılayacaktı. İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay ile karşılama törenlerine katılmaya başladı. Bir hafta sonu Başbakan Adnan Menderes’in şehre geleceği duyuruldu. Güzel eşini, - imzalı kitabını Başbakan’a gönderen! - Suzan Sözen’i de yanında götürdü.

Başbakan Adnan Menderes’i Yeşilköy Havaalanı’nda İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay ile İstanbul Emniyet Müdür Vekili Ferit Sözen ve şıklığı, güzelliğiyle gözleri kamaştıran/dilleri dolandıran eşi Suzan Sözen karşıladı. Suzan Sözen ile el sıkışan Menderes’in bütün yorgunluğu gidivermişti. Başbakan Menderes; karşılamadan sonra kendisini bekleyen 073 plakalı Pakard marka makam otosuna bindiğinde çok rahat ve neşeliydi. Vücudu şimdiye kadar çok az tanıdığı bir kimyasalın/büyünün etkisine girmişti. Hemen şoförü Bahri Baba’nın omzuna eliyle vurdu; ‘Ferit Bey’i telsizden ara! Kendisine sayın eşiyle beni karşıladıkları için teşekkür edemedim,’ dedi.

Ferit Avni Sözen ve güzel eşi; yakın dostlarına evlerinde akşam yemeği verecekti. Başbakan da davet edildi; bazı eksikleri olursa peşin peşin özür de dilendi. Menderes davete çok sevindi ve icabet edeceğini bildirdi. Suzan Sözen; eşinden davete olumlu cevap verildiğini öğrenince, hemen aynanın karşısına geçip kendisine çeki düzen verdi. Üzerindekini değiştirdi; koyu kırmızı, insanı tahrik eden bir bluz seçti. Yanındaki arkadaşına göz kırpıp konuştu:

‘Türkiye’nin en yakışıklı Başbakanı ancak böyle karşılanabilir…’

Yemek sonrası samimi ve uzun sohbet gece yarısına kadar sürdü. Menderes kapının önünde son noktayı koydu: 

‘Bana bütün yorgunluğumu unutturdunuz. Siz, mutlaka bir iyilik meleği olmalısınız…’

Teşekkür konuşması, ileride kurulacak samimi, tutkulu ve tensel ilişkinin işaret fişeğiydi.

- İlişkileri Başladığında Menderes 62, Suzan Sözen 32 Yaşındaydı… -

Ferit Sözen; İstanbul’un güvenliğinden sorumlu tek isimdi. Günün her saatinde görevinin başındaydı ve yerine asil Emniyet Müdürü atanmıyordu. Zaten kendisinden başkası da koskoca şehrin asayişinin sorumluluğunu omuzlamazdı. Eşi İstanbul’la ilgilenirken; Suzan Sözen de bütün sevgisini, şefkatini Başbakan Menderes’e ayırdı. Belveder Apartmanı âşıkların yuvasıydı. Kendilerince bir sinyal sistemi ayarlanmıştı. Arka balkonun çamaşır ipine beyaz don asılmışsa; evde kimse yoktu; gelinebilirdi. İpteki kırmızı don tehlike işaretiydi: Ferit Bey evdeydi; ya yorgunluğunu gideriyordu ya da misafirlerini ağırlıyordu. Sarı don ise; ‘az sabret, biraz sonra tehlike geçecek,’ demekti. Yeşil don sallanıyorsa; ‘kapı açık, bekleniyorsunuz!’du.

Menderes ile Suzan Sözen arasındaki yaş farkı 30 idi. 1955’de tanışıp, beraber olmaya başladıklarında Adnan Menderes 62, Suzan Sözen de 32 yaşındaydı. Menderes’in Başbakanlıktaki kasasından çıkan ve Yassı Ada Duruşmaları’nda belge diye sunulan/okunan mektuplarda Suzan Hanım’ın baskın duygularının ve arzularının izleri görülüyordu.

Menderes tabiatı icabı başkasının kurallarına uymayı pek sevmezdi. ‘Önce pilav, sonra plan’, vecizesi kendisine aitti. Kişisel ilişkilerinde de kendi kuralları geçerliydi. Haber vermeden, çat kapı Belveder Apartmanı’na gidip gelmeye/girip çıkmaya başladı. Aklı estiğinde kapının zilini çalardı. Suzan Hanım; sokakta Başbakan’ın resmi arabasını görünce kocasını uyarırdı: ‘Haydi Ferit! Sen arka odaya geçiver!’ İstanbul Emniyet Müdürü de ‘emre uyardı’! Başbakan’ı evinde de merasimle karşılayamazdı ya?

Leyla Umar’ın aktarımına göre Adnan Menderes; Suzan Sözen’e âşıktı. Her seferinde eve girmek için gelecek işareti beklerdi. Umar; sevgili arkadaşını ziyaret etmek için eve gitmişti. ‘Misafirim var!’ denilerek yüz geri edildi. Halinden ve heyecanından, evdeki misafirin kimliğini anlamıştı ve içeriye girmek için zorlamamıştı. Suzan Sözen; Teşvikiye’de İstanbul’un en modern ve gözde binalarından Belveder Apartmanı’nın 4. katında otururdu.

Belveder Apartmanı’nın sakinleri de durumdan memnundu. Başbakan Adnan Menderes de mahalleli arasına katılmıştı/karışmıştı. Kimsenin sesi çıkmadı; şikâyeti duyulmadı. 

- Park Otel’in Kral Dairesi Aşıkların Mekanıydı… -

Park Otel’in Kral Dairesi, Menderes’in kullandığı mekânlardandı. İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarası ayaklarının altındaydı. Bazen Suzan Sözen; Kral Dairesi’nde misafir edilirdi. İkili, muhteşem manzara eşliğinde rakılarını yudumlarken; İstanbul’un imar meselelerini tartışırlardı. İddiaya göre Ferit Avni Sözen; Park Otel’in girişinde gerekli emniyet tedbirlerini aldırırdı; Başbakanlık korumaları ile nöbetteydi.

Menderes - Sözen ikilisi bazen Florya’da buluşurdu. Menderes’in yanında çoğu zaman DP Sakarya Milletvekili Rıfat Kadızade de bulunurdu. Kadızade; Menderes’in ‘kara kutusu’ydu; yaptığı her şeyi bilirdi. Çok zengin, çok samimi ve sırlarla dolu bir bağlılık içindeydi. Kadızade; 1959’da Londra’ya yapılan seyahatte Menderes’e eşlik eden heyetteydi. Uçak kazasında Menderes’i omuzlayıp kaza mahallinden uzaklaştıran kişiydi.

Suzan Sözen’in romanları su gibi satılır oldu. Ancak hiçbir romanında Adnan Menderes’le ilgili tek kelime etmedi. 27 Mayıs Askerî Darbesi’nin ardından Park Palas’ta Menderes’in sürekli kaldığı özel odada Senera adlı romanı bulundu. Birinci sayfasında el yazısıyla şu cümle yazılıydı: ‘Adnan; her satırında sen varsın…’ 

Suzan Sözen ile Adnan Menderes arasındaki tutkulu ilişkinin oluşmasında Berrin Hanım’ın bir etkisi var mıydı? Bir iddiaya göre Menderes’in nikâhlı eşi Berrin Hanım; Suzan Sözen’i bilerek kocasının üzerine salmıştı. Çünkü aynı günlerde Menderes; opera sanatçısı Ayhan Aydan ile büyük aşk yaşıyordu. Hatta bir oğulları ölü doğmuştu. Berrin Hanım; Aynur Aydan ile kocası arasındaki heyecan fırtınasını durdurmak isteyebilirdi. İddianın boyutu biraz daha ileriydi: Berrin Hanım; dönemin MİT’inden de yardım alarak, İstanbul’un en güzel kadınlarından Suzan Sözen’i devreye sokmuştu.

- Adnan Menderes; Suzan Sözen’in Büyüsünün Etkisindeydi… -

Suzan Sözen; Menderes üzerinde gözle görülebilen bir yaptırım gücüne sahipti. Ankara Kızılay’da eski Başbakanlık binasında Bakanlar Kurulu toplantısı yapılıyordu. Toplantıya Türkiye’nin Londra ve Atina Büyükelçileri ile yüksek rütbeli subaylar da katılıyordu. Cumhurbaşkanı Celal Bayar toplantıyı yönetiyordu. İçeriye Başbakan’ın Özel Kalem Müdürü girdi; eğilip Menderes’in kulağına bir şeyler söyledi. Menderes; toplantıdakilerden birkaç dakika izin istedi; İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay acil ve mühim bir iş danışacaktı. Menderes dışarıya çıktı; ama geri dönmedi. Salondakiler bir saate yakın bekledi. Geri dönen olmayınca Ethem Menderes; Başbakan’ı aramak için salon dışına çıktı. Öfkeden yüzü kızarmış halde geri döndü. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kulağına fısıldadı. Telefon eden kişi İstanbul Valisi Gökay değildi. İstanbul’daki son aşkı, yeni gözbebeği Suzan Sözen’di. Menderes’i özlemişti; hasretle bekliyordu. Başbakan da kalbinin sesine kulak vermişti. Suzan Hanım’ın sesindeki ahenk ve davet bir büyünün eseri miydi?

Adnan Menderes’in çocukluk arkadaşı, DP kabinelerinin değişmeyen bakanlarından Ethem Menderes’in anılarının 7 Ağustos 1957 Çarşamba günkü bölümüne şu notu ekledi: ‘Suzan; amcamın (Adnan Menderes!) başını yiyecek. İleride muazzam bir skandal yaratabilir…’ Ethem Menderes’in tespiti doğru çıktı. Suzan Sözen; Yassı Ada Duruşmaları’nda Adnan Menderes’i çok zor durumda bıraktı. Adeta aleyhine çalıştı.

Suzan Sözen; 13 Ekim 1960 Perşembe günü İstanbul Valiliği’ne davet edildi. Sakıt Başbakan Adnan Menderes ile yaşadığı büyük aşk nedeniyle ifade verdi. Daha sonra başka mecralarda da bazen ifadesine, bazen bilgisine başvuruldu. Kocası İstanbul Emniyet Müdür Vekili Ferit Avni Sözen; ‘randevu evlerinden haraç aldığı’ iddiasıyla tutuklandı; bir süre cezaevinde kaldı ve aynı suçlamayla yargılandı. Lüks Nermin ismiyle maruf, genelev patroniçeliği yapan Şaziye Zeren (Topçu) da soruşturmaya uğradı. İfadesinde şu bilgiyi verdi:

- Ferit Sözen Hakkındaki Rüşvet Ve Haraç İddiaları… -

‘Ferit Sözen’i tanırım. İstanbul Emniyet Müdür Vekili iken; İstanbul’u haraca kesmişti. Ferit; benden Bedri Bülent Yüksel vasıtasıyla para isterdi. Bu adam önceden serseriydi; sonradan zengin oldu…’

Lüks Nermin; devlet idarecilerine kadın temin ettiğini de ileri sürdü. İstanbul’a gelen yabancı devlet adamlarına da kadın buluyordu. Krallara bile servis yapmıştı. Kadın başına 1.000 lira ücret istiyordu. Bazen talebi karşılamakta zorlanıyordu. Hizmet verdiği dünya liderlerinden birisi, Endonezya Devlet Başkanı Ahmet Sukarno’ydu. Sukarno; ilişkiye girdiği Nil isimli seks işçisinden ‘bel soğukluğu’ kapmıştı. İki devlet arasında ilginç sorunlar yaşandı. Endonezya’nın protesto notası verdiği dahi iddia edildi.

Suzan Sözen; 1964’de kocası Ferit Avni Sözen’den boşanmak için mahkemeye başvurdu. Belveder Apartmanı’ndaki dairesini boşaltıp Ataköy’e taşındı. Maddi durumu yerindeydi. Bir hayranı Suzan Sözen’e Ortaköy’e yakın bir yerde 7 odalı bir daire hediye etmişti. Sözen de yeni evini, kadim arkadaşı Leyla Umar’a aylığı 700 liraya kiraya verdi. Umar; Sözen’in evinde 4-5 yıl oturdu; kira tutarını düzenli şekilde bankadaki hesabına yatırdı. Fakat hiç yüz yüze gelmedi.

Ferit Sözen; Suzan Sözen’i hiç affetmedi. Mirasından çıkartarak cezalandırmaya çalıştı. Sarıyer’de Boğaz’a nazır yalısını eski eşlerine ve kardeşine bıraktı. Suzan Sözen yalının satışından tek kuruş al(a)madı.

Suzan Sözen; Temmuz 1972’de İstanbul’da bir antikacı dükkânı açtı. 1968’de de 3. evliliğini yapmıştı. 2002’de 79 yaşında gözlerini yumduğunda çevresinde kimse yoktu. Romanları çok az kişi tarafından hatırlandı. Oysa Türk Edebiyatı Tarihi’ne ‘Türk erotik romanının en önemli kalemi, kraliçesi’ kaydıyla girmişti. Kitapları İtalyanca ve İngilizce yayınlanmıştı.

Bazı üniversite öğrencilerine eğitim bursu sağlamış; hatta Amerika’da bile okumalarına destek vermişti.

27 May 2019 23:00
2,128 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Menderes’in Sürgün Ettiği Cami

Karaköy Camisi, bilinen diğer ismiyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi, - Demokrat Parti’nin iktidarında, Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde! - Karaköy Meydanı’nı genişletmek amacıyla yıktırıldı.

Papaz’ı Korkutan Dosya

‘The Friends, The British Secret Intelligence Service’nin Makarios ile ilgili dosyaları, 1950’den bu yana dinî ve politik olarak önderlik ettiği halkına anlatılamayacak ölçüde rezilliklerle doluydu.

İngiliz İstihbaratı’nın Gözünden Enver Paşa

İngiliz devlet arşivlerindeki istihbarat belgeleri çok farklı Enver Paşa portresi çizdi. Kayıtlara/yazılanlara göre Enver Paşa; Almanya’nın desteğiyle tahta çıkmayı arzulardı. Kendisini Napolyon ile kıyaslardı. Yakın korumasına çok dikkat ederdi.

Demirel’den Kıraç’a Cumhurbaşkanlığı Önerisi

DYP (Doğru Yol Partisi) Genel Başkanı Süleyman Demirel; Koç Holding üst düzey yöneticisi Can Kıraç’ı telefonla aradı; partiye davet etti; Cumhurbaşkanlığı veya TBMM Başkanlığı için aday göstermeyi düşünüyordu.

Altı Kişiyle Kaldırılan Cenaze

Dr. Namık Gedik; - iç hastalıkları uzmanıydı! - Demokrat Parti’nin Aydın Milletvekiliydi.

Menderes’in Sürgün Ettiği Cami

Karaköy Camisi, bilinen diğer ismiyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi, - Demokrat Parti’nin iktidarında, Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde! - Karaköy Meydanı’nı genişletmek amacıyla yıktırıldı.

Orduyu Teyakkuza Geçiren İdam

Yassı Ada, denizde gemilerin, havada uçakların, karada piyadelerin çok sıkı denetimine/gözetimine alınmıştı.

Darüşşafaka Bağışçısı Zübeyde Hanım

Bağışla ilgili vasiyetname; Darüşşafaka Cemiyeti’nin arşiv ve müzesinde yenileme/düzenleme yapılırken bulundu.

Nihat Erim’in Kıbrıs Raporu

Erim; 1956 yılında, Başbakan Adnan Menderes’e verdiği raporda; Kıbrıs’ta en iyi çözüm yolunun taksim olduğunu vurguladı.

Ömrünce Ağlayan Ünlü Güzel Kadın

Muhterem Nur, - son döneminde! - Müslim Gürses ile yaptığı ve 29 yıl süren evliliği ile hatırlandı/tanındı. Nur, Gürses’ten 22 yaş büyüktü. Bir devirde çok ünlü olmasına karşın, günümüzdeki bilinirliği sınırlıydı.

Suzan Avcı ya da ‘Şıngırdak Melahat’

Suzan Avcı (Bizavcı), ‘hayat mektebi’nden mezundu. Tek başına yaşamı ve ailesini omuzladı. Yeşilçam’da mucizeler yarattı. Çizdiği tipolojiyle milyonlarca erkeğin dikkatini çekti/hayranlığını kazandı. Adını, Türk Sinema Tarihi’nin zirvesine yazdırdı.

Suzan Avcı'nın Ödenmeyen Senetlerden Bikinisi

Türk sinemasına hayat veren karakter oyuncuları her dönemde parasal sıkıntı çekti.

İngiliz Kemal’in Kasasındaki Servet

Asıl adı Ahmet Esat Tomruk olan İngiliz Kemal, 1964’de İstanbul’da Fransız Hastanesi’nde gözlerini kapadığında çok az kişinin haberi vardı.

Tesettürlü Sosyalist Şaire

Yaşar Nezihe (Bükülmez) Hanım, hayata, zorluklara, haksızlıklara, yolsuzluklara direndi. Ezilenin yanında, ezenin/despotun karşısındaydı. Şaire kimliği ile ilgi uyandırdı. Türk edebiyatının 1 Mayıs temalı ilk şiiri onun imzasını taşıyordu.

Gezen’in Annesinin İstemediği Evlilik

Müjdat Gezen, ikinci evliliğini ağabeyinin karısının yeğeni Leyla Turgut’la gerçekleştirdi.

Yerli James Bond Göksel Arsoy

Göksel Arsoy; daha çok romantik aşk filmleriyle tanındı.

Filmlerini İzlemeyen Aktrist

Leyla Sayar; Yıldız Dergisi’nin düzenlediği güzellik yarışmasında ikinci oldu; sanki Yeşilçam’a paraşütle indi.

Vahdettin’in Eniştesi Damat Ferit

Damat (Mehmet) Ferit Paşa, ‘saraya damat olup Osmanlı bürokrasisinde hızla yükselme’ geleneğinin son temsilcilerindendi.

Radyoevi’nde Yumruk Yumruğa Giren Şairler

Kültür adamı Hıfzı Topuz, anılarını yayınlamasa; 2 şairimiz Oktay Rifat (Horozcu), Melih Cevdet (Anday) ve ressam Avni Arbaş’ın yaşadığı renkli olayı öğrenemeyecektik.

Osmanlı Torunu İngiltere Başbakanı

Ali Kemal (Bey); tavizsiz bir liberal, tam bir Batı daha doğrusu İngiliz dostuydu/taraftarıydı. Torunu, Muhafazakâr Parti’den milletvekili seçildi. Torununun oğlu ise İngiltere Başbakanı oldu.

İnönü’nün İlginç Sırrı

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün bodrum katına bir laboratuvar kurdurup, fizik ve kimya deneyleri yaptı.

Yıldız Kenter: ‘Hayatım Tiyatro…’

Tiyatromuzun temel direklerindendi. Hayatını tiyatroya adadı ve adını en yükseğe yazdırdı. Yıldız Kenter: ‘Tiyatromuzun Divası’ydı…

Sosyalist Muganniye

Safiye Ayla, tıpkı Zeki Müren gibi her döneminde yeniliklerden yana oldu. Yaşının ilerlemesine bakmaksızın estetik ameliyat oldu, sahnede süper mini etek, kısa pantolon, hattâ mayo giydi.

Bornozla Gömülmek İsteyen Striptizci

Seher Şeniz, parçalanmış aile kurbanıydı. Babasını hiç tanımadı; annesinin ve kardeşlerinin desteğini de - yeterince! - gör(e)medi. Sevgiyi, huzuru ve aile sıcaklığı başkalarında aradı. Hep aldatıldı; cinsel obje olarak değerlendirildi; sürekli hayal kırıklığı yaşadı. İfadesine göre; ‘kullanıldı!’

Solist Tokatlayan Gazino Patronu

Zeki Müren; inatçıydı; kararından geri dönmezdi; sonucuna da katlanırdı.

Viski Eşliğinde İlahi

Fahrettin Aslan’ın büyük oğlu Sacit Aslan anılarına yer verdiği ‘Kovadaki Balıklar’ kitabı yayınlandı.

Âfet-i Devrân Neriman

Neriman Köksal; özü sözü bir, hesapsız ve korkusuzdu. Kamera karşısında kendisini oynadı. Anlayışına göre hayat; bir sinema filmi ya da televizyon dizisiydi. Emeğinin/kazancının ekmeğini yedi; kimseyi sömürmedi.

Şairlerden Dayak Yiyen Eleştirmen

Nurullah Ataç, döneminin eleştirileri en çok önemsenen üstadıydı. Dilde sadeleşmeyi destekledi. Cumhuriyet ilkelerini savunan genç kabiliyetleri hep destekledi. Ömrünü Türkçe’ye adadı.

Radyoevi’nde Yumruk Yumruğa Giren Şairler

Kültür adamı Hıfzı Topuz, anılarını yayınlamasa; 2 şairimiz Oktay Rifat (Horozcu), Melih Cevdet (Anday) ve ressam Avni Arbaş’ın yaşadığı renkli olayı öğrenemeyecektik.

Böbreğini Satılığa Çıkaran Ünlü Dansöz

Birsen Ayda; İstanbul’un eğlence mekânlarında kıvrak otantik danslarıyla fırtına gibi esti. Binlerce hayranının iltifatlarına mazhar oldu; düşlerini süsledi. Çektiği filmlerle de şöhretini perçinledi.

Kulak Çeken Senarist

Asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dı; geniş kitlelerce Vedat Türkali diye tanıdı.

Akıl Hastanesinde Zincirlenen Ünlü Film Yıldızı

Türk Sineması’nın Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk’un Son İsteği: Hayat Hikâyesinin Sinema Filmi Ya Da Televizyon Dizisi Yapılmasıydı…

Vergiye Giden Ev Parası

Yeşilçam yıldızlarının çoğu günlük yaşardı. Sektör küçük bir krize girerse; geçim sıkıntısına düşerlerdi.

Terziden Film Yıldızı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde kendi halinde bir terziydi.

Tesettürlü Sosyalist Şaire

Yaşar Nezihe (Bükülmez) Hanım, hayata, zorluklara, haksızlıklara, yolsuzluklara direndi. Ezilenin yanında, ezenin/despotun karşısındaydı. Şaire kimliği ile ilgi uyandırdı. Türk edebiyatının 1 Mayıs temalı ilk şiiri onun imzasını taşıyordu.

Bornozla Gömülmek İsteyen Striptizci

Seher Şeniz, parçalanmış aile kurbanıydı. Babasını hiç tanımadı; annesinin ve kardeşlerinin desteğini de - yeterince! - gör(e)medi. Sevgiyi, huzuru ve aile sıcaklığı başkalarında aradı. Hep aldatıldı; cinsel obje olarak değerlendirildi; sürekli hayal kırıklığı yaşadı. İfadesine göre; ‘kullanıldı!’

On İki Ada’yı - Maalesef! - Osmanlı Verdi

Siyasi tarihimizde 2 tane Lozan Antlaşması vardı. İlki 15 Ekim 1912’de, ikincisi 24 Temmuz 1923’de imzalandı. Osmanlı; Lozan’ın Ouchy semtinde imzalanan birinci antlaşma ile 12 Ada’yı İtalya’ya - geri alabilmek/ödünçlük koşulu ile! - bıraktı.

Kışı Paltosuz Geçiren Camoka

Danyal Topatan; hayatının tamamını Yeşilçam Sokağı’nda geçirdi. Her tür rolü başarıyla oynadı. Kameranın hem önünde, hem de arkasında çalıştı. Gerçek hayatta ise hep ezildi.

Çanakkale Şehidi Hemşire Erica

Alman asıllı gönüllü hemşire Erica; Kocaçimen Dağı eteklerinde Yalova mevkiindeki sahra hastanesinde Osmanlı askerlerine şifa dağıtırken; - 17 Aralık 1915 günü öğleden sonra! - İngiliz bombardımanında top mermisiyle parçalanarak şehit düştü.

Menderes’in Sürgün Ettiği Cami

Karaköy Camisi, bilinen diğer ismiyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi, - Demokrat Parti’nin iktidarında, Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde! - Karaköy Meydanı’nı genişletmek amacıyla yıktırıldı.

Orduyu Teyakkuza Geçiren İdam

Yassı Ada, denizde gemilerin, havada uçakların, karada piyadelerin çok sıkı denetimine/gözetimine alınmıştı.

Nihat Erim’in Kıbrıs Raporu

Erim; 1956 yılında, Başbakan Adnan Menderes’e verdiği raporda; Kıbrıs’ta en iyi çözüm yolunun taksim olduğunu vurguladı.

Memleketimden Dinleme Manzaraları 1

Telefon dinleme olayları, Osmanlı’da da, mirasçısı Türkiye Cumhuriyeti’nde de biline geldi.

‘Kamu Hizmeti’ Veren Lüks Mama

Lüks Nermin; İstanbul’un en ünlü - yerli! - kadın satıcılarındandı; dönemin iktidarına yakın durmuş; kendisinden istenileni yapmış ve politikacıların desteğini görmüştü.

Üstün Hizmet Madalyası’yla Ödüllendirilen ‘Mama’

Müteveffa Matild Manukyan; Türkiye fuhuş tarihinin en ünlü ikonuydu. Kazandığı parayı yatırımcı titizliğiyle değerlendirdi; bürokratlar ve siyasilerle gizem dolu/merak uyandıran ilişkiler tesis etti. Devletin gazabına uğrasa da sesini çıkarmadı; tahammül gösterdi ve yarasını kendi kendine sardı. Uzun ömür sürdü; bilinmesini istediklerini miras bıraktı; asıl gizemini/sırlarını yanında götürdü…

Cariyenin Ayaklarına Kapanan Halife Padişah

1. Abdülhamit, 45 yıl ‘Kafes Köşkü’nde hapis tutuldu. Vücudu iflas etti, morali çöktü. Tahta çıkınca, saray hekimlerinin hazırladığı özel ilaçları/karışımları kullandı. Ardından cariyelerle sıkı şekilde teşriki mesaiye girdi. Ama ‘Ruhşah’ adlı ahunun reddiyesi karşında ne yapacağını şaşırdı. Merhamet dilenen mektuplar kaleme aldı, adeta yalvardı…

Müslüman Mezarlığı Üzerine Tiyatro ve Helâ

Osmanlı’nın 2 hükümdarı - Abdülmecit ve Abdülaziz! -, Ayas Paşa Mezarlığı’nın sonunu getirecek hamleler yaptı. Birisi mezarlık alanının bir bölümüne tiyatro, diğeri de Alman Büyükelçiliği binası yapımına ruhsat/izin verdi.

Bornozla Gömülmek İsteyen Striptizci

Seher Şeniz, parçalanmış aile kurbanıydı. Babasını hiç tanımadı; annesinin ve kardeşlerinin desteğini de - yeterince! - gör(e)medi. Sevgiyi, huzuru ve aile sıcaklığı başkalarında aradı. Hep aldatıldı; cinsel obje olarak değerlendirildi; sürekli hayal kırıklığı yaşadı. İfadesine göre; ‘kullanıldı!’

Papaz’ı Korkutan Dosya

‘The Friends, The British Secret Intelligence Service’nin Makarios ile ilgili dosyaları, 1950’den bu yana dinî ve politik olarak önderlik ettiği halkına anlatılamayacak ölçüde rezilliklerle doluydu.

Kışı Paltosuz Geçiren Camoka

Danyal Topatan; hayatının tamamını Yeşilçam Sokağı’nda geçirdi. Her tür rolü başarıyla oynadı. Kameranın hem önünde, hem de arkasında çalıştı. Gerçek hayatta ise hep ezildi.

Diğer Türk Tarihi Yazıları

Meclis Kapattıran Misak-ı Millî Haritası

Osmanlı’nın son Meclis-i Mebusan’ı ancak 90 gün açık kalabildi; Misak-ı Millî Haritası’na gösterilen tahammülsüzlük yüzünden kapatıldı.

Cariyenin Ayaklarına Kapanan Halife Padişah

1. Abdülhamit, 45 yıl ‘Kafes Köşkü’nde hapis tutuldu. Vücudu iflas etti, morali çöktü. Tahta çıkınca, saray hekimlerinin hazırladığı özel ilaçları/karışımları kullandı. Ardından cariyelerle sıkı şekilde teşriki mesaiye girdi. Ama ‘Ruhşah’ adlı ahunun reddiyesi karşında ne yapacağını şaşırdı. Merhamet dilenen mektuplar kaleme aldı, adeta yalvardı…

Padişaha Dublörlük Yapan Süt Kardeş

34. Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit Han, kendisine çok benzeyen İsmet Bey’i dublörü olarak kullanırdı.

Menderes’in Sürgün Ettiği Cami

Karaköy Camisi, bilinen diğer ismiyle Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camisi, - Demokrat Parti’nin iktidarında, Adnan Menderes’in başbakanlığı döneminde! - Karaköy Meydanı’nı genişletmek amacıyla yıktırıldı.

Müslüman Mezarlığı Üzerine Tiyatro ve Helâ

Osmanlı’nın 2 hükümdarı - Abdülmecit ve Abdülaziz! -, Ayas Paşa Mezarlığı’nın sonunu getirecek hamleler yaptı. Birisi mezarlık alanının bir bölümüne tiyatro, diğeri de Alman Büyükelçiliği binası yapımına ruhsat/izin verdi.

Son Sultanın Son Sevdası

Sultan Vahdettin’in 5. - ve son! - hanımı Nimet Nevzat Hanım kıskanılacak derecede güzeldi. İri gözleri, dolgun etli dudakları, kaymak beyazı cildi ile hemen fark edilirdi.

Hanım Sultan’ın Ermeni Jigolosu

Serfirâz Hatun, Osmanlı’nın 31. padişahı Sultan Abdülmecit’in gözdesiydi. Su gibi para harcar, Avrupa elbiseler giyer, Galata ve Beyoğlu’nda fink atardı. ‘Küçük Fesli’ lakaplı, yakışıklı Ermeni müzisyeni jigolo tutmuştu.