Radyoevi’nde Yumruk Yumruğa Giren Şairler

Kültür adamı Hıfzı Topuz, anılarını yayınlamasa; 2 şairimiz Oktay Rifat (Horozcu), Melih Cevdet (Anday) ve ressam Avni Arbaş’ın yaşadığı renkli olayı öğrenemeyecektik.

Radyoevi’nde Yumruk Yumruğa Giren Şairler

Ünlü ressam Avni Arbaş, Ankara’ya gelmişti. İçkili lokantada karnını doyuruyordu; bir yandan da buzlu rakısını yudumluyordu. Tam bu sırada, iki sanatçı tanıdığı/dostu içeriye girdi. Gelenler: Oktay Rıfat (Horozcu) ve Melih Cevdet (Anday) idi. İki tanınmış şair, karşılarında İstanbullu dostu görünce sevindi. Sarmaş dolaş oldular; hasret gidermeye başladılar. Masaya oturur oturmaz yiyeceklerini söylediler; bir şişe de Yeni Rakı sipariş ettiler. 

Laf lafı açtı; sanat dünyasının son dedikoduları anlatıldı/öğrenildi; şişenin dibi de göründü. 

Öneri, Oktay Rıfat’tan geldi: 

‘Radyoevi’ne gidip Nurullah Ataç’ın konuşmasını dinleyelim,’ dedi. 

Melih Cevdet teklifi destekledi; Avni Arbaş karşı çıktı. Mazeretlerini sıraladı; ikili, bahanelerin hiçbirisini kabul etmedi; 

‘Gidelim! Ataç’ı dinleyelim!’ diye tutturdular. 

Arbaş; Oktay Rıfat ve Melih Cevdet’e uymak zorunda kaldı. 

- Ataç’ın Radyo Konuşmasını Dinlemek Yasak… -

Radyoevi’nin kapısında jandarma bekliyordu. Misafirler; Radyo Müdürü’nü ziyaret edeceklerini söyledi. Jandarma, isteği müdüre iletti; yönetici nezaket gösterip kendilerini kabul etti. 

Oktay; içeriye girer girmez muradını iletti: ‘Biraz sonra, aziz dostumuz, Nurullah Ataç konuşacak. Kendisini dinlemeye geldik…’

Radyo Müdürü’nün cevabı net ve kararlılık yüklüydü: 

‘Maalesef, stüdyoya girmek yasaktır! Bu yüzden kimseyi içeriye alamayız!’

Oktay Rıfat, duyduklarına inanamadı; beklemediği cevap karşısında çok sinirlendi. Kendilerine şans tanınmasını isteğini yineledi. Müdürün yanıtı yine olumsuzdu:

‘İmkânı yok, kardeşim! Kesin emir var; yayın yapılırken kimse stüdyoya giremez ve çıkamaz…’

- Ankara Radyosu Müdürü’ne Yumruk Savurmak… -

Oktay Rıfat; Radyoevi Müdürü’ne bir ders vermek gerektiğini düşündü. 

‘Ya öyle mi? Sen kiminle konuştuğunu bilmiyorsun galiba?’ deyip, yumruğu patlattı. 

Müdür’ün eli de armut toplamıyordu. Hemen karşılık verdi; Oktay’a sert kroşe salladı. Oktay Rıfat; gelen yumruğu görünce, kenara çekildi. Müdürün yumruğu yanlış hedefe yöneldi: Melih Cevdet’in yüzüne geldi. Ve kıyamet koptu: Melih Cevdet, yumruğun acısıyla çığlık atmaya, bağırmaya başladı. 

Jandarmalar odaya dalıp duruma hâkim olmaya, ortalığı yatıştırmaya çalıştı. 

Olay; yakındaki karakola gidecek kadar büyüdü. Radyoevi Müdürü; Oktay Rıfat ve Melih Cevdet’ten şikâyetçiydi. Melih Cevdet de, Radyo Müdürü’nden… Karakolun baş komiseri anlayışlı, olgun kişiydi. Karşısında birbirinden şikâyetçi, tanınmış sanat adamlarını ve makam sahiplerini görünce, aralarında anlaşmalarını önerdi. Taraflar teklifi reddetti. Baş komiser bastırınca, Oktay Rıfat ile Radyoevi Müdürü şikâyetlerini geri almayı kabullendi. Ama Melih Cevdet; ‘Olmaz! Ben davacıyım. Hakkımı sonuna kadar arayacağım; kovuşturma açılmasını istiyorum,’ diye katı ve kararlı tutumunu sürdürdü. Dediğinden kolay dönmüyordu. Baş komiser, tecrübeli polisti. Tarafları barıştırmayı ve şikâyetlerinden vazgeçirmeyi başardı. 

Ama olay çıkaran şairlerimizi sürpriz bekliyordu: Ertesi günün sabahına kadar karakolun nezarethanesinde misafir edileceklerdi. Avni Arbaş da suçu olmamasına rağmen arkadaşlarının yanında beklemek zorunda kalacaktı.

Ünlü kültür adamı Hıfzı Topuz; ‘Elveda Afrika Hoşça Kal Paris’ kitabında anılarını aktarmasa, Ankara Radyoevi’ndeki şairlerin kavgasını öğrenilemeyecekti…

11 September 2019 08:52
102 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Adnan Menderes’in Son Yasak Aşkı

Menderes’in bir yanı hep boştu/boş kaldı. Eşi Berin Hanım ve tanıdığı/birlikte olduğu bütün kadınlarda annesini aradı; daha doğrusu anne sıcaklığını/şefkatini bulmaya çalıştı. Arayış serüveninde toplumun değer yargılarını pek dikkate almadı; anı dolu dolu yaşadı… Hep kalbinin sesine uydu; kadınların peşinden gitti, koştu…

İnönü’nün İlginç Sırrı

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Çankaya’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün bodrum katına bir laboratuvar kurdurup, fizik ve kimya deneyleri yaptı.

Lavinia: Şairini Tanıyamayan Şiir

Özdemir Asaf’ın ünlü dizelerindeki adı Lavinia idi Mevhibe (Meziyet) Beyat’ın …

Adnan Menderes’in Son Yasak Aşkı

Menderes’in bir yanı hep boştu/boş kaldı. Eşi Berin Hanım ve tanıdığı/birlikte olduğu bütün kadınlarda annesini aradı; daha doğrusu anne sıcaklığını/şefkatini bulmaya çalıştı. Arayış serüveninde toplumun değer yargılarını pek dikkate almadı; anı dolu dolu yaşadı… Hep kalbinin sesine uydu; kadınların peşinden gitti, koştu…

Solist Tokatlayan Gazino Patronu

Zeki Müren; inatçıydı; kararından geri dönmezdi; sonucuna da katlanırdı.

Ali Babacan’ın Bilinmeyen Hikâyesi

Ali Babacan; - Başkentli gazetecinin benzetmesiyle! - Ankaralı, Müslüman burjuva ailenin - yurt içinde ve yurt dışında! - en iyi okullarda eğitim almış üyesiydi. ABD’ye gitti; Batı gördü; yabancı diller öğrendi. Aile şirketini yönetmesi, geliştirmesi/yükseltmesi beklendi. Babacan; kendisini aniden siyasetin içinde buldu; sonrası çorap söküğü gibi geldi…

Dokuz Defa Alkol Komasına Giren Aktör

Türkiye; onu, Ankara Radyosu’nun sabah kuşağındaki ‘Arkası Yarın’ skeçlerinin anonslarında tanıdı.

Geceleri Yalnız Yatamayan Cumhurbaşkanı

Endonezya’nın kurucu cumhurbaşkanı farklı bir adamdı: Diplomatik sıkıntı yaratan/yaratabilen bazı istekleri olurdu. Mesela geceleri tek başına yatamazdı; yanında mutlaka güzel bir hanım kalmalıydı.

Nihat Erim’in Kıbrıs Raporu

Erim; 1956 yılında, Başbakan Adnan Menderes’e verdiği raporda; Kıbrıs’ta en iyi çözüm yolunun taksim olduğunu vurguladı.

Audrey Hepburn ya da Kuğu Boyunlu Direnişçi

Dünyanın en güzel, en başarılı ve en doğal kadın sinema sanatçıları arasındaydı. İkinci Dünya Savaşı’nın bütün olumsuzluklarını/yıkıcılığını yaşadı. Savaş sonrasında ise, yıldızlaşan mesleki kariyerin ama mutsuz yaşamın sahibiydi.

Van Gogh İntihar Etmemiş Öldürülmüş

Hollandalı ünlü ressam Van Gogh’un intihar etmeyip, öldürülmüş olabileceği iddia edildi.

Diğer Muhtelif Yazıları

Deve Sütü Seven Diktatör

Irak’ı uzun yıllar çelik eldiven içinde yöneten Saddam Hüseyin (1937-2006); dış görünüşüne çok dikkat ederdi.

Gelmiş Geçmiş En Zengin Adam

Alman banker ve tüccar Jakob Fugger (1459 - 1535); şimdiye kadar dünyaya gelmiş en zengin adamdı.

Nazım’ın Tek Taraflı Aşkı

Suat Derviş (Hatice Saadet); güçlü, mağrur, bildiği yolda dönmeyecek kadar cesur, kartvizitinde pek çok ilki taşıyan kadındı.

Fuhuş Yapanlara Çırılçıplak Koşma Cezası

Fransa’nın - eski - Languedoc eyaletinde, zina yapan kadın ve erkeğe insan onurunu ayaklar altına alan ceza verilirdi.

Cesedi Kadavra Yapılan Hikâyeci

Günümüzde kitapları - hiçbir telif ücreti ödenmeden! - milyonlarca satılan Ömer Seyfettin; son nefesini verdiğinde beş parasız ve kimsesizdi.

Sultan İbrahim'in Şekerparesi

Sultan Birinci (Deli) İbrahim; Osmanlı Hanedanı’nın soyunun kesilmesini engelledi. Osmanlı’nın 2. atası sayıldı. Annesi Kösem Sultan; tek umudu için ülkenin en güzel, işveli, cilveli nazeninlerini seferber etti.

40 Odalı Konaktan Tek Göz Eve

Eşref Üren; babasının katlini/boğulmasını canlı canlı seyretti; korkunç olay hafızasına kazındı.