52 Nişan, 16 Nikâh Yapan Ünlü Kaleci

Beşiktaş’ta üne kavuşan kaleci Varol Ürkmez, futbol yaşamı boyunca olayların, şaşaalı hayat tarzının, şaşırtıcı sayıdaki aşkların adamıydı. Gazetecilerin en önemli haber kaynaklarındandı. Halkın, özellikle de futbolseverlerin sevgilisiydi. Sadece futbolcu değildi, sinema ve tiyatro sanatçısıydı, tepeden tırnağa şov insanıydı.

52 Nişan, 16 Nikâh Yapan Ünlü Kaleci

Taraftar ‘Kedi’ lakabını takmıştı. Varol Ürkmez, Beşiktaş Futbol Takımı’nın - bir dönem! - en ünlü file bekçisiydi. Ülkenin en popüler kişileri arasındaydı. Sıralama yapılsa, kolayca ilk 10’a gire(bili)rdi. Yakışıklı sayılırdı. Cüzdanı banknot doluydu. Para harcamaktan korkmazdı. ‘Cömert ötesi savurgandı.’ Oturduğu masanın hesabını hep kendisi öderdi. Türkiye’ye ilk giren/ithat edilen lüks/nadir Chevrolet Impala otomobillerden birisinin sahibiydi. Günümüz benzetmesiyle Ürkmez, 1960’lı yılların ‘en meşhur ikonları’ndandı. Şöhrete kavuşmak, ünlenmek isteyen çoğu hanımların peşinden koştukları olayların adamıydı.

Varol Ürkmez bir röportajında açıkladığına göre, 1936 - bazı kaynaklara göre 1937! – doğumluydu. Nüfus kâğıdında doğum yeri - Adapazarı! - Arifiye yazılıydı. Babası ilçenin tren istasyonunda yol çavuşuydu. Aile 3 çocukluydu. Varol en küçükleriydi. Babasının maaşı yetersizdi. Para ile - ilk kez! - 5 yaşında tanıştı. Sokaklardan, tren raylarından topladığı irili ufaklı kömür parçalarını satarak harçlığını çıkardı. Çoğunlukla da annesine, Nesibe Hanım’a verirdi. Boş zamanında da atık bez parçalarından yaptığı topun peşinde koşardı. Futbol sevdası/düşkünlüğü daha ilk yaşlarında belliydi.

- Küçüklüğünde Ele Avuca Sığmazdı… -

Annesinin sıkça tekrarladığı olayı anlatır ve gülerdi. Rivayete göre, evde doğumunu yaptıran ebe adeta geleceğini okumuştu. ‘Bu çocuk şimdiden ele avuca sığmıyor,’ demişti. ‘Büyüyünce kim bilir ne olacak, hangi mevkilere gelecek?’ 

Çapkın/uçarı yaşam süreceği daha apalarken belliydi: ‘Misafir kadınların bacaklarının arasında emeklermişim. 10 yaşımda çapkınlığa, 14’ümde futbola başladım. 18’imde - Emel Hanım ile! - evlendim, bir yıl sonra da baba oldum. Ama ayran gönüllüydüm. Çiçekten çiçeğe uçmayı sevdim. Bir yıl geçmeden yeni aşka yelken açtım, âşık oldum ve boşandım.’

Arifiye’deki yoksul fakat mutlu günleri kısa sürdü. 10 yaşında, babasını, yol çavuşu Hüseyin Ürkmez’i yitirdi. Aileye dayısı kol kanat gerdi. İstanbul’a Üsküdar’a getirdi. Eğitimine devam ederken, futbolu da sürdürdü/geliştirdi. Fıstıkağacı Ortaokulu’nda öğrenciydi. Futbola 1950’de Selimiye Spor Kulübü'nde başladı. Sultantepe Amatör Futbol Takımı’nda sürdürdü. 

1952’de, 15 yaşındaydı. Kulübünün bir yöneticisi istikbalini değiştirecekti. Varol Ürkmez, Beşiktaş’ın Umumi Kaptanı Sadri Usuoğlu’na - taraftarın taktığı isimle ‘Arap Sabri’! - önerildi. - Usuoğlu, BJK’nin tarihine geçmiş, çok başarılı kaleciydi. Aktif futbolu bırakınca kulüp yönetiminde görev almıştı! - Yaşıtı 5 - 6 kişi ile seçmelere çıktı. Çok heyecanlıydı. Deneme maçında kaleye geçti. Şanssızdı: Tam 6 gol yedi. Üzüldü, sınavı geç(e)mediğini düşündü. Ama hayatının sürprizini de aynı anda yaşadı: Sadri Bey, ‘Diğerleri gitsin, Varol kalsın!’ demişti. Yanına çağırdı ve kararını açıkladı: ‘Okuluna devam etmen ve derslerine düzenli çalışman şartıyla Beşiktaş’a alındın!’ Aşırı stresin yarattığı heyecandan orada bayılıverdi. 

Fakat Sadri Bey’in sözlerine uymadı. Okulu astı, futbol antrenmanlarına ağırlık verdi. ‘Okula gidiyorum,’ deyip Beşiktaş idmanlarına katıldı. Şöhretlerin çalışmalarını yakından ve merakla izledi. Beşiktaş’ın alt yapı kadrosundaydı ve geleceği parlaktı. Yolunu seçmişti: ‘Ünlü/başarılı futbolcu olacak ve fakirlikten kurtulacaktı!’ 

Sırrı uzun süre gizli kal(a)madı. Dayısı gazetede okudu. ‘Yeğeni Varol Ürkmez, BJK’nin alt yapısına transfer edilmişti ve kadroya girmişti. 5 bin lira da transfer ücreti almıştı.’ Çok sinirlendi. Öğüdünün tutulmamasına kızdı. ‘Oysa yeğeninin istikbalini garantiye almasını, liseyi bitirdikten sonra futbol oynamasını sıklıkla tekrarlardı.’ Ürkmez’in anlattığına göre, öfkesinden sırtında sandalye kırdı. Genç Varol, dayısını dinleseydi, kendisine vaat ettiği ‘aile apartmanı’nın sahibi olacaktı. Ama futbol aşkı ağır basınca, ilk büyük ikramiyeyi kaçırdı.

- Beşiktaş’ta 6 Sezon Futbol Oynadı… -

Beşiktaş’ın alt yapısına adım attığında 17’sindeydi. 19 yaşında ana takımın birinci kaleciliğine yükseldi. ‘Ağabey’ dediği kaleci Bülent (Gürbüz)’ün yedeği iken, file bekçiliğini devraldı. 1957’de takıma devamlı girdi. - Bülent Gürbüz de önce Kasımpaşa’ya, 3 yıl sonra da Galatasaray’a transfer oldu! - Beşiktaş forması uğurlu geldi. Şöhrete, paraya ve yepyeni çevreye kavuştu. 

Kara Kartal’da 6 sezon boyunca forma giydi ve file bekçiliği yaptı.

Kaleye geçince bambaşka/tanınmayan Varol Ürkmez olurdu. Sahada usta aktör/gösteri adamı kesilirdi. Müthiş şov yapar ve seyirciyi şahsına hayran bırakırdı. Maç süresince kendinden geçerdi. Hakemin bitiş düdüğü ile gerçek dünyaya dönerdi. 

Çok hırslıydı. Gol yediğinde duygulanır, gözyaşlarını tutamazdı. Bir defasında topu tutmaya çalışırken başı kalenin demirine çarptı. Kafatasında çatlak oluştu. Tedavisini yapan doktor, ‘dinlenmesini ve iyileşene kadar maçlara çıkmamasını,’ önerdi. Yarık çok ciddiydi ve yeni çarpma ölüme yol açabilirdi. Ama 10 gün sonra sahadaydı. Seyircisini cezalandıramazdı. Kendi ifadesiyle, ‘Binlerce izleyici, kaleci Varol Ürkmez’in gösterisini seyretmeye gelirdi.’ Kendisini sirk sahnesinde sanırdı. Akrobat gibi çeşitli renkli numaralar yapardı. Düşer, kalkar ve tribünleri heyecanlandırırdı. Kitleler, Ürkmez’i heyecanla izler ve sık sık ayağa kalkardı. 

Sahaya bolca portakal atılırdı. Varol üşenmez, meyveyi soyup yerdi veya avucuyla sıkıp suyunu içerdi.

- Spor Basınıyla Arası Hep İyiydi… -

Gazetecilerle arası - her zaman! - çok iyiydi. Foto muhabirleri, koruduğu kalenin arkasına konuşlanıp en iyi pozu/görüntüyü çekmeye/yakalamaya çalışırdı. GS’li ünlü golcü Metin Oktay’ın sert şutlarını kurtarmaya bayılırdı. Adeta kanat takıp uçarak topu tutardı. Sonra da başarının getirdiği mutlulukla sorardı: ‘Fotoğrafımı çekebildiniz mi?’ Cevap olumsuzsa, plonjonu yinelemeye çalışırdı. Yanıt olumluya dönene kadar gösterisini sürdürürdü. Hem kendisi, hem de basın mensupları memnun kalırdı. Ertesi gün yayınlanan spor sayfalarını artistik resimleri süsler ve ünü çoğalırdı.

Şahsına özel muziplikleri hazırdı. Penaltıyı atacak rakip takımın oyuncusunu kızdırırdı. Öfkelenen futbolcu çoğu zaman topu kale dışına gönderirdi. ‘Suratları asılınca, topları armut gibi toplardım,’ diye sevinerek anlatırdı. Tribünlerdeki rakip takımın seyircisini de boş bırakmaz, adeta çıldırtırdı.

Hakemlerin damarına basmaktan, kandırmaktan çekinmezdi. İki elinin de serçe parmakları kırıktı. Sırf hakemleri aldatabilmek için tedavi ettirmemişti. Bir maç sırasında çok sert/’füze gibi’ şutu kurtarmaya çalışırken serçe parmağı çatlamıştı. Farkına varmamıştı. Arkadaşları soyunma odasında uyardı. Parmağı çekti, düzeltmeye çalıştı. Ama sağaltmaya gitmedi. İyileştirmedi, sakat kaldı. 

- Sakatlık Numarasıyla Hakemleri Kandırdı… -

Kendi ifadesine göre, Fenerbahçe’nin ünlü ismi Lefter futbol becerisini takdir ederdi fakat şovunu eleştirirdi: ‘Çok iyi oyuncu ama çok da palyaço!’ 

Çekoslovakya ile yapılan millî maçta kaledeydi. 18 Aralık 1958’de, Mithatpaşa Stadyumu’nda oynanan müsabakayı Türk Millî Futbol Takımı 1-0 kazandı. Karşılaşmada diğer serçe parmağı da kırıldı. Tedavi ettirmediği için ötekisi gibi sakat kaldı. 

Maçlarda zaman kazanmak, rakip takımın aleyhine kullanmak için ‘etkili kozlar'a sahipti. Acı içinde yerde kıvranır, yüzünü asar, gözlerinden yaşlar döker ve ‘Parmağım kırıldı’ (!) diye feryat ederdi. Kendi beyanına göre, ‘Hakemleri sezon boyu kandırmayı başardı.’

Beşiktaş’ta zirvedeydi, takımın tek kalecisiydi. Ama 1958’de aynı mevkiinin başarılı başka ismi, Necmi Mutlu transfer edildi. BJK birinciliği kazanıp, Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını kazanınca, kaleciler arasında tatlı rekabet oluştu. Varol, antrenmanlara iyiden iyiye asıldı, çalışmalarını neredeyse 2 katına çıkardı. Formunun zirvesine ulaştı. Yeni branştaşının yerini almasına izin ver(e)mezdi. İspanya’ya gidecek kadroya dâhil edildi. Ama hâlâ ilk 11’de yer verileceğine inanmıyordu. İdareciler de kendisi ile aynı düşüncedeydi. Necmi Mutlu kâğıt üzerinde daha şanslıydı. Varol antrenmanlara değil, alış verişe gidiyordu. Serbestti ve hiçbir yönetici de ne yaptığını sormuyordu. Ama çalıştırıcısı Leandro Remondini’nin yoğun ısrarı ile takıma alındı ve maça çıktı.

Varol Ürkmez maçta harikalar yarattı. 13 Ekim 1958 Pazartesi gecesi, - Madrid’deki! - 120 bin kişilik Santiago Bernabéu Stadyumu’nda Real Madrid karşısına çıkan Beşiktaş’ın kadrosunda yıldızlaştı. - Rakip ekip, Kopa, Puskas, Gento, Di Stefano gibi dünyaca tanınan isimlere sahipti. Kâğıt üzerinde ve taraftarı nezdinde ‘mutlak favori’ydi! - 90 dakikanın sonunda sonuç şaşırtıcıydı: 1-1! Beşiktaş ve özellikle de genç kaleci Varol mucize başardı. Yüksek form gösterdi. Türk spor basınında günlerce manşete çekildi. Yeni unvanı ‘Madrit Panteri’ydi.

- Real Madrid’den Transfer Önerisi Aldı… -

Maçtan sonra başına talih kuşu kondu: Real Madrid transfer teklifi getirdi. Detaylarda anlaşma sağlandı fakat Ürkmez’in ailevi sorunları öne geçti ve Avrupa’da futbol oynama şansını yitirdi.

Galatasaray’ın efsanevi kalecisi Turgay Şeren’in lakabı da ‘Berlin Kaplanı’ydı. Turgay’ın üstüne kaleci yoktu. Varol da futbolunun her aşamasında örnek aldı. Mahallenin futbol takımında her top kurtarışında, ‘Turgay mısın be!’ diye kendi kendini överdi. Millî takım aday kadrosunda da tatlı rekabet içindeydi. Çekoslovakya maçı öncesinde, Şeren aniden hastalanınca yerini Varol’a bıraktı.

Ürkmez, zamanına göre çok yüksek transfer ücretleri ve primler kazandı. Yaşlılık günlerinde harcamak için bir kısmını bir köşeye ayırmadı. Eline ne geçtiyse çarçur etti. ‘Sabah kazandığımı gece pavyona gidip yiyordum. Sabah meteliksiz evin yolunu tutuyordum,’ diyecekti. 

‘Her maçtan ve antrenmandan çıkışta mutlaka içmeye giderdi.’ Gece hayatını severdi. Kulüpte sabaha kadar kalırdı. Çıkışında, kapıda bekleyen gazeteciler hemen resimlerini çeker, gazetelerine ‘flaş haber’ diye götürürdü. 

Gösterişli, israf içinde, çapkınlık hikâyeleriyle dolu hızlı yaşantıyı sevdi. Kadınlarla ilişkileri çok renkliydi. Mirasyedi gibi para harcaması, çok sayıda hanımla anılması, adını ‘şikeci’ye çıkardı. Kendi ikrarına göre, ‘gol yemesi için değil fakat gol yememesi için şike teklif(ler)i aldı.’ Bir gün, sürekli müşterisi olduğu kulübün sahibi yanına geldi. ‘Gol yemezsen sana açıktan şu kadar para vereceğim,’ gibi şaşırtıcı teklifini iletti.

- Para Karşılığı Şike İddialarını Hep Reddetti… -

Yine kendi ifadesine göre, ‘hatır şikesi yapardı fakat para almazdı.’ Ürkmez’in anlattığına bakılırsa, ‘Karşısına çok sevdiği bir takımın yöneticisi ya da samimi arkadaşı çıkar, ‘Varol lütfen saldırmayın!’ derdi. Oyun normal tempoda geçerdi. Rakip de aynı seviyeyi korurdu. İyi oynayan, yüksek performans gösteren kazanırdı. Duruma da ‘hatır şikesi’ (!) denirdi. 

‘Gol yeme karşılığında tek kuruş almadı.’ Alan varsa, ‘dünyanın en şerefsiz adamı’ydı!

56 model Chevrolet Impala otomobili eğlence mekânın kapısında dururdu. ‘Kulüp 12’ en favori eğlence yeriydi. Masa arkadaşları arasında Ahmet Mekin, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil, Adnan Şenses ve Tanju Okan en bilinenlerdi. Zeki Müren, Varol Ürkmez’in çok önemli hayranıydı. Program yaptığı gazinoya her gittiğinde el üstünde tutulmasını sağlardı. Hemen yer açtırır ve en ön masada şarkılara eşlik etmesini temin ederdi. Veya Varol için önceden özel masa hazırlatırdı.  

Maça çıkacağı günün sabahında bile kulüpten çıkar, dinlenmeden/uyumadan stadyuma giderdi. Genel kanıya göre gece hayatı, futbolunun önündeydi.

1960’da Beşiktaş’ın yıldız futbolcusuydu. Fakat sona er(dirile)meyen gece hayatı ve gazetelerde sürekli yer alan aşk/kaçamak haberlerinden dolayı satış listesine konuldu. Kendi tabiriyle ‘bileti kesildi!’

- İzmir Takımlarını Kızıştırıp En Yüksek Transfer Ücretini Aldı… -

Siyah beyaz renklere çocukluğundan beri âşıktı. Beşiktaş dışında başka takım seçecekse, forması mutlaka aynı renkleri taşımalıydı. 

İzmir’de bir gazeteci arkadaşından yardım istedi. Spor basının manşete çektiği transfer haberleriyle şehrin 3 takımı - İzmirspor, Karşıkaya ve Altay! - arasında paylaşılamadı! Altay’ı tercih etti. Renkleri ‘siyah beyaz’dı. Ürkmez’in beyanına göre, ‘Karşıyaka’nın uygun gördüğü ücretin 2 katının ödeneceği,’ müjdelenmişti. Sözleşme imzaladı. 100 bin lira aldı. 1960’da tevdi edilen miktar büyük/yüklü para idi. Alsancak’ta 4 lüks daire satın alınabilirdi. 

Altay’da 10 yıl futbol oynadı. Yeni takımının taraftarlarıyla da sıcak/samimi ilişkiler kurdu. Beyanına göre, maça kendisini/şovunu seyretmeye gelen 10 bin seyircisi vardı. Özellikle vurgulardı: ‘Maçı değil, beni izlemeye gelirlerdi!’ Sürekli alkışlanırdı. Karşılıklı selâm verilirdi. Bazen de sinirler gerilirdi. ‘Küfür ederlerse, kızdırmak için gol yerdi. Alkışladıklarında ise kalesinde kaplan kesilirdi!’ Sonra da tribünlere döner, avazı çıktığı kadar bağırırdı: ‘Alkışlarsanız, gol yemem!’ 

Seyircileri/hayranları ile daha o yıllarda interaktif ilişki kurmayı başarırdı. 

Ünlü organizatör Hayri Küçük, Anadolu turnesi teklif etti. Çok iyi para ödeyecekti. ‘Ağabey! Kadroda hangi artistler var?’ diye sordu. Güzel/cazibeli yıldızlar varsa, öneriyi kabul edecekti. Dansöz Babuş’un ismini duyunca yelkenleri suya indi. 

Ama önünde yoğun maç maratonu vardı. 1966 FİFA Dünya Kupası’na katılım müsabakaları oynanacaktı. Portekiz ve Çekoslovakya ile yapılacak zorlu mücadeleleri sonlandırmalıydı. Sonra rahat/serbest döneme girecekti. Fakat kupa maçları başarılı geçmedi. Hele Çekoslovakya karşılaşmasında 6 gol yiyince morali bozuldu. Turneye çıkmak istemedi. Organizatör sinirlendi: ‘Manyak mısın, Varol’lu turne diye sattık,’ diye ısrar edince kabul etmek zorunda kaldı. 

Sahne şovunda, Çekoslovakya’dan nasıl 6 gol yediğini abartarak anlattı. Üslubu, benzetmeleri, abartıları seyircilerin hoşuna gitti. Ama Futbol Federasyonu’nun kestiği ceza ağırdı: Millî takımdan tard edildi/uzaklaştırıldı.

- 6 Resmi, 10 İmam Nikâhlı Beraberlik Yaşadı… -

Aktardığına göre, çadır tiyatrosu ile yaptığı Anadolu turnesi fiyaskoyla sonuçlandı. ‘Nişanlım’ diye tanıştırdığı dansöz Babuş ile İzmir’e zor ulaşabildi. Beş parası yoktu, ‘aldatılmış’tı!

Şöhretin zirvesine demir attığı 12 yıl boyunca ‘hayret veren’ başka rekora da imzasını koydu. Tam 51 defa nişanlandı, 6’sı resmî, 10’u imam nikâhı ile 16 kez de dünya evine girdi. İlk evliliğinde 17 yaşındaydı. Beşiktaş Genç Futbol Takımı’nın formasını giyiyordu. 18’inde de babalık duygusunu tattı. 

Bir yazarın belirttiğine göre, ‘Nişanlanmaktan kastedilen yatak beraberliği’ydi. Yine aynı kalem sahibine göre, ‘Cebinde sürekli bir çift yüzük taşırdı. Parkta, pavyonda, çarşıda, köyde dilediği zaman beğendiği kadına nişanlılık teklif ederdi ve hemen alyans takardı.’ 

Ürkmez de ‘şeytan tüyü’ vardı. Hiçbir hanım cazibesine karşı duramazdı/koyamazdı. Aşk trafiğinde şarkıcılar, dansözler ve hatta Yeşilçam’ın çok ünlü yıldızları sıralıydı. İddiaya göre, Sevda Ferdağ, Leyla Sayar, Fatma Girik, Semra Sar, Suzan Avcı, Hülya Tuğlu, Aysel Tanju gibi isimlerle liste uzayıp giderdi.

Ürkmez’in anlatımına göre, ilk sevgilisi aynı mahallede oturan Rum kızı Anna’ydı. Çok güzel ve pek masumdu. Küçük Varol - daha 10 yaşındaydı! -, bez topun peşinde koşup terlerken, Anna öpücükler yollardı. ‘Beni aşk çocuğu yaptı!’ diyecekti.

- Fatma Girik’in Yeri Başkaydı… -

En uzun soluklu ilişkisi Fatma Girik’leydi. 1957’de bir film galasında karşılaştılar. Gazeteciler, 2 ünlüyü yan yana getirip fotoğraflamak istedi. Varol, bakışlarını genç kadına çevirdi. Kalbini oyan mavi gözlerle/bakışlarla karşılaştı. Yine kendi kelimeleriyle ‘aptallaştı!’, ‘nefesi kesildi!’ Boncuk mavisi gözlerin sahibinin peşine düştü. Kelimelere sığmayan serüven, ‘devlerin aşkı’ başladı. İzmir döneminde de ilişkileri sürdü. Girik, Ürkmez’in boş durmayacağını, yeni maceralara yelken açacağını bilirdi. Karşılıklı mektuplar yazıldı, resimler gönderildi. Fato bir betiğinde, ‘Sakın beni aklından çıkarmaya kalkma! Aynı anda aklını başından alırım!’ bile demişti.

Ürkmez, Fatma ile evlenebilmek için ilk eşinden bile ayrıldı. ‘En çok Fatma’yı sevdiğini’ söylerdi. ‘Çok mert ve delikanlı olduğuna’ inanırdı. Girik, bir mektubunda da şu satırları yazdı:

‘Son mektubunu da aldım. Dünyadaki hiçbir şey beni bu kadar sevindiremezdi. Sen, hayatımsın, canımsın. Her dakika seni düşünüyorum. İlk aşk hiç unutulmaz! İlk sevgili, en güzeldir.’

Aşkları, çoğu gönül macerası gibi yarım kaldı. Genç kaleci uçarılıklarından vazgeç(e)medi. Yıllar sonra geciken itiraf geldi: ‘Ben, Fatma’yı hiçbir zaman hak etmedim!’

- Kayınpeder Adayları İçin ‘İdeal Damat’tı… -

Basında aşk hayatına ilişkin başka bir haber yayınlanmıştı. Bir Beşiktaş - Altay müsabakasından sonra Suzan Avcı ile evlenecekti. Karar vermelerine karşın izdivaç gerçekleşmedi.

Varol, kayınpeder adaylarının da gözdesiydi. ‘Varol! Kızımla nişanlan!’ diyenlere şaşırmazdı. Hiçbirisinin de kalbini kırmazdı, ‘Tamam!’ derdi. Çoğunun reklâm peşinde koştuğunu bilirdi. Taliplisi güzel kadınlar tarafından şöhrete kavuşmak için ‘kullanılmak istenildiğini’ bilirdi. 

Varol Ürkmez sayesinde reklâm yapanlar arasında artistler, sosyete mensupları ve iş insanları görüldü. 

Ürkmez’in anlatımına göre, nikâh kıydığı güzel kadınlardan - rahmetli! - Hülya Tuğlu ile yaşadığı hikâye ilgi çekiciydi. İzmir’de oynanan bir futbol maçı sonrası soyunma odasına bir hanım geldi. ‘Varol Bey!’ dedi. ‘Kızım sizinle evlenemezse intihar edecek!’ Ürkmez, öneriyi hemen kabul etti: ‘Tamam!’ dedi. İstanbul’a giderken yanında götürecekti. Bileti aldı ve beraberce İstanbul’a geldiler. Tuğlu zengindi. Bir yalı dairesine yerleştiler. Evlendiler. Fakat Tuğlu, ‘İki ay sonra ayrılacağız,’ diye şart koştu. 

Ürkmez’in ifadesine göre, yeni eşi Hülya Tuğlu, ‘Ben artist olacağım. Yanında gezip gazetelere çıkaracağım ve ismim duyulacak!’ dedi. Amacını açıkladı.

- Son Eşi Aylin Hanım’la Maksim Gazinosu’nda Tanıştı… -

Son eşi Aylin Hanım hariç, bütün evlilikleri kısa sürdü. Rekor sayıdaki nişanlarında da durum benzerdi. ‘Birlikteyiz, bari nişan takalım da resmiyete bürünsün diye yüzük taktım. Nişan yükümlülük getirmeyen, sorumluluk istemeyen, kolayca koparılabilen bağ. Kız tarafı yaptığından hiçbir masraf da gerekmez. Sözlülerimin beni terk etmelerine özel özen gösterirdim. O zamanlarda vicdan azabı çekmiyordum.’

İlk eşinden 1957’de bir kız çocuğu sahibi oldu; adını Sibel koydu. - Ondan 2 de toruna kavuştu! - Biricik evladının doğum haberini aldığında kumar masasındaydı. Önünde duran bütün parayı müjdeciye uzattı. 

Paraya hiç kıymet vermezdi, kazandığı banknotları adeta saçardı.

1983’de hayatının aşkına rastladı. Arkadaşlarıyla Maksim Gazinosu’nda yemekteydi. Karşı masada oturanlar dikkatini çekti. Özellikle güzel bir hanımdan gözlerini ayıramadı. Çok beğenmiş ve kalbi kaynayıvermişti. Hemen garsonu çağırttı, bir meyve tabağı gönderdi. Karşılıklı selâmlaşma ve sohbetin ardından samimiyet hâsıl oldu. Ertesi gün buluştular. 10 gün sonra da nikâh masasında ilişkisini resmileştirdi. Ürkmez, son göz ağrısı için, ‘Bana doğruyu öğretti,’ diyecekti. İddiasına göre, ‘Aylin Hanım’ın sözünden çıkmadı!’ Çapkınlık dönemini kapatmış mıydı? ‘Olsa bile unuttum!’ şeklinde kaçamak cevaplayacaktı. Fakat ‘birkaç kez yakalandığını’ da saklamayacaktı!

‘Şöhrete kavuşturan adam’ı Yeşilçam da fark etti. 1963’de dönemin ünlü rejisörü Sırrı Gültekin’in film teklifini kabul etti. Ürkmez, paradan daha önemli bazı şartlar öne sürdü: Hayranlık duyduğu Leyla Sayar ve Suzan Avcı’nın kadroya alınmasını istedi. Dileği yerine geldi: Önerdiği kadro oluşturuldu; yüklü sayılabilecek ücretinin yarısını da peşin ödendi. ‘Kavgasız Yaşayalım’ ile sinemada siftah etti. Senaryoyu Safa Önal yazdı. Suzan Avcı, Leyla Sayar, Yılmaz Duru, Varol Ürkmez ve Mahir Özerdem başrolleri paylaştı. Film büyük gişe yaptı.

- Hanım Rol Arkadaşıyla Akşam Yemeğine Çıkmak İsterdi… -

Ürkmez, kamera karşısında çekingendi. Öpüşme sahnelerinin çekiminde huzursuzdu. Rejisöre şart koşmuştu: ‘Bana bir gün izin verin. Partnerimle baş başa akşam yemeği yiyelim sonrası kolay…’ İlerleyen günlerde rahatladı. Rejisöre, ‘Abi! Öpüşme sahnesi var mı?’ diye sormaya başladı. 

Ürkmez, 1965’de 3 film daha çekti. ‘Tavan Arası’, ‘Aklın Durur’, ‘Şekerli Misin Vay Vay’…

1975’de, son kez ‘Şiribim Şiribom’da göründü.

Varol Ürkmez, ünlü futbolculara Yeşilçam’ın kapılarını açtı. Metin Oktay ve Gündüz Kılıç da aynı yoldan yürüdü.

Ürkmez, 1952 - 1960 arası 9 yıl Beşiktaş’ta oynadı. 1958’de, ‘Yılın Sporcusu’ seçildi. 1960 - 1970 aralığında 10 yıl Altay’da, 70 - 74 arasında 4 sene Galatasaray’da forma giydi. 1974’de Gençler Birliği’ne transfer oldu, 2 yıl top koşturdu. 

14 Mayıs 1975’te bir jübile maçı düzenledi. Beşiktaş’ın ve Altay’ın ünlü futbolcularının tamama yakını geldi. Eski takım arkadaşlarına destek verdi. Ancak yöneticilerinin baskısıyla aynı yılın Temmuz’un da aktif futbol yaşamına geri döndü.

1976’da Manisaspor’a gitti ve 3 yıl kaldı. 1979 - 1983’de de İstanbul Tekel Spor Kulübü’ndeydi. Burada oynarken SSK’dan emekliliği hak kazandı.

Milli takım formasını 27 defa giymeyi başardı. 

Varol Ürkmez çeşitli suçlamalarla da karşı karşıya kaldı. 3 defa cezaevine girdi. Ürkmez’e göre sebepler: ‘Boşandığı eşlerine nafaka ödememek, pavyonlarda sürekli kavga çıkarmak, icra borçlarını yatıramamak’tı.  

Ürkmez, zengin/çarpıcı hayat hikâyesini anlattığı kitabı: ‘Bir Kalecinin Yaşam Öyküsü’nü yayınladı. ‘Yaşam Spor’ adını verdiği bir dergi de çıkardı.

İlerleyen yıllarda çeşitli hastalıkların pençesine düştü. Son dönemde kanser tedavisi gördü. Yetersiz emekli maaşı ile zorunlu giderlerini karşılamaya çalıştı. Kitabının satışından ek gelir sağladı.                                                                                                

19 November 2020 11:16
639 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Hayvansever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş; Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi de Feridun Çölgeçen’di.

Çanakkale’den Dönmeyen Futbolcular

Çanakkale Savaşı’na katılan futbolcuların neredeyse tamama yakını şehit düştü.

20 Lira Aylıkla Beşiktaş’ta Futbol Oynadı

Ünlü film yönetmeni Memduh Ün, sinemada olduğu kadar futbol sahalarında da becerisini göstermiş, Beşiktaş’ın futbol takımında ilk on bire girme başarısını yaşamış bir spor adamıydı.

İdam Sehpasındaki Şampiyon Binici

Türk Millî Binicilik Takımı’nın yıldız isimlerinden Binbaşı Fethi Gürcan (42), Harp Okulu Komutanı Talat Aydemir önderliğindeki iki darbe girişimine katıldığı iddiasıyla yargılandı ve idam edildi.

Bebek Yüzlü Aktör

Tarık Akan, yarışmayı kazandıktan hemen sonra Yeşilçam’ın en yeni ve en aranılan ismiydi. Dönemin bütün ünlü kadın yıldızlarıyla filmlerde göründü. Genç kızların, güzel hanımların yüreklerini hoplattı. Kartpostalları hatıra defterlerini süsledi. Posterleri duvarlara asıldı. ‘Bebek yüzlü aktör’, bir anda Türkiye’nin sevgilisi oluverdi!

Mezarımı Taştan Oyun!

Hüseyin Peyda, sinema tarihimize mendil ıslatan yerli melodramların öncüsü olarak geçti. ‘Söyleyin Anama Ağlamasın’ ve ‘Mezarımı Taştan Oyun’ ile rüştünü ispatladı. Milyonların sevgisini ve hayranlığını kazandı. 40 yıllık Yeşilçam serüveninde kendisini yenilemeyi, ayakta kalmayı bildi/başardı.

Ferhantoloji

Ferhan Şensoy, tiyatromuzun son yarım yüzyılda yetiştirdiği birkaç sivri dilli, muhalif, yazdığı okunan, sahnelediği seyredilen sanatkârlardandı. Heyecanlı, hareketli, yüksek tansiyonlu, özenilecek, serüven dolu hayat sürdü. Geride çok sayıda eser, anı ve dost bıraktı.

Türkeş, MBK’den Nasıl Tasfiye Edildi?

Atatürk’ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Ankara’nın Necatibey Caddesi’ndeki mütevazı evinde ‘14’ler’ tanımlamasıyla siyasi tarihimize geçen grubun kaderi çizildi. CHP Genel Başkanı İsmet İnönü, CHP Genel Sekreteri İsmail Rüştü Aksal ve MBK’nin 2 etkin üyesinin çok gizli toplantısında ülkenin yakın geleceğini etkileyecek önemli karar alındı.

Alay Sancağını Mihrap Yapan Kahraman

57. Alay Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey, şehit düşmesinden az önce eşi hanımefendiye mektup yazdı.

Terziden Film Yıldızı

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde kendi halinde bir terziydi.

Damat Adayına Kefil Olan Kayınbirader

Ünlü şair-yazar Atilla İlhan; kız kardeşi Çolpan İlhan’ı çok seven - sonradan eniştesi! - Sadri Alışık’a kefil oldu.

Âfet-i Devrân Neriman

Neriman Köksal; özü sözü bir, hesapsız ve korkusuzdu. Kamera karşısında kendisini oynadı. Anlayışına göre hayat; bir sinema filmi ya da televizyon dizisiydi. Emeğinin/kazancının ekmeğini yedi; kimseyi sömürmedi.

Kaddafi’nin Uçağındaki Deniz Baykal

Kaddafi, hayatı boyunca Türk Milleti’ne olan sevgi ve saygısını hep tekrarladı. Türkiye’nin en sıkışık döneminde yaptığı stratejik yardım hiç unutulmadı.

Erotik Filmlerin Unutulmayan Yıldızı

70’li yılların sonunda Yeşilçam’ı ‘veba salgını’ gibi sarıp, gerçek sanatçıları tribünlere hapseden ‘erotik/porno film dalgası’nın yıldızlarından Tülin Tan, hayatının son günlerini Darülaceze’de geçiriyor.

CIA’nın Yenge Merakı

CIA, Evren’in Müstakbel Eş Adayını Merak Etmiş.

Mirasını Diyanet’e Bağışlayan Başbakan

Hacı Emin Ağa rahmetli olunca, mirası çocuklarına, onlardan da torunlarına geçti.

Kitapsız İlim, Tekçe'siz Film Olmaz

Ahmet Tarık Tekçe, Yeşilçam Sokağı’nda yaşadı, nefes aldı, sinema için terledi ve rızkını temine çalıştı. Bazı yapımcıların sömürüsüne karşın, hakkını isterken bile zorlandı. Paranın değil, beyaz perdenin cazibesine kapıldı.

Fukara Babası Kemal Sunal

‘Türk Sineması’nın Şaban’ı aslında bir ‘fukara babası’ydı, ama ‘eli sıkı’ (!) bilinirdi…

Gözlerden Uzak Bir Aşk Hikâyesi

Birisi, döneminin salon filmlerinin starıydı. Diğeri, geleneksel musikimizin ‘sarışın zirvesi’ydi.

‘Erkek Güzeli Sefil Bilo’

İlyas Salman’ın hayatı - baştan sona! - yokluk/yoksulluk senaryosuydu. Zorlu/çetin şartlara karşı koymakla/durmakla geçti. 4 yaşında, küçük kardeşinin diri diri yanışını seyretti. Çaresizliğin acımasızlığını/zalimliğini yaşadı. Sonraki yıllarda hep olumsuzluklara/haksızlıklara karşı durdu/sesini yükseltmeye çalıştı.

Üç Başbakanın Ortak Kaderi

Celal Bayar, Adnan Menderes ve Mesut Yılmaz’ın oğulları intihar ederek hayatlarına son verdi.

Mezarımı Taştan Oyun!

Hüseyin Peyda, sinema tarihimize mendil ıslatan yerli melodramların öncüsü olarak geçti. ‘Söyleyin Anama Ağlamasın’ ve ‘Mezarımı Taştan Oyun’ ile rüştünü ispatladı. Milyonların sevgisini ve hayranlığını kazandı. 40 yıllık Yeşilçam serüveninde kendisini yenilemeyi, ayakta kalmayı bildi/başardı.

‘Devlet Hatun’ Latife Hanım!

Latife Uşşaki Hanım geçmişine ve anılarına saygılıydı. Mustafa Kemal Paşa’ya eşsiz aşkla bağlandı. 2,5 yıl süren evliliği bitince, İstanbul ve İzmir’de yaşadı. Toplantılara katılmadı, görüşme isteklerini reddetti. Paşası ile yaşadığı dönemde çekilen fotoğraflarıyla hatırlanmak istedi.

Taliban’ın Kara Kutusu

Taliban, Afganistan’ın tamamında kontrolü sağlayıp iktidara geldi. Ülke insanına işbirliği/dayanışma çağrısında bulundu. Oysa 1996 - 2001 arasında tam bir ‘orta çağ idaresi’ uygulamıştı. Yokluklar içindeki ülke iyice yoksullaşmıştı. Çocuk ölümlerinde dünya rekoru yakalanmıştı. Kızların eğitim hakları ellerinden alınmıştı. Bütün eğitim kurumları medreseye çevrilmişti.

Atatürk'ün Emaneti Türk Hava Kurumu

Türk Tayyare Cemiyeti kurulduğunda sadece yerli uçağın yapımı değil, millî silah sanayinin de temeli atıldı. Atatürk’e göre Türk Milleti yüksek karaktere, zekâya, kabiliyete sahipti. Kendi uçağını, tankını ve her türden savaş silah(lar)ını üretebilirdi.

Kitapsız İlim, Tekçe'siz Film Olmaz

Ahmet Tarık Tekçe, Yeşilçam Sokağı’nda yaşadı, nefes aldı, sinema için terledi ve rızkını temine çalıştı. Bazı yapımcıların sömürüsüne karşın, hakkını isterken bile zorlandı. Paranın değil, beyaz perdenin cazibesine kapıldı.

Altın Plak Yerine Buzdolabı

TSM (Türk Sanat Müziği) sanatçısı Nesrin Sipahi, iki bine yakın şarkıya hayat verdi ve bize sevdirdi.

Kitapsız İlim, Tekçe'siz Film Olmaz

Ahmet Tarık Tekçe, Yeşilçam Sokağı’nda yaşadı, nefes aldı, sinema için terledi ve rızkını temine çalıştı. Bazı yapımcıların sömürüsüne karşın, hakkını isterken bile zorlandı. Paranın değil, beyaz perdenin cazibesine kapıldı.

‘Şoray Kanunları’nı Delen Aktör

Ekrem Şerif Uçak (Bora), şehit bir pilotun oğluydu. Olağanüstü yakışıklı, kabiliyetli ve adeta sinema için doğmuştu/yaratılmıştı. Sert, sözü dinlenen, tuttuğunu koparan, ‘organize işler’i yöneten karakterleri - başarıyla! - canlandırdı. Aslında hep romantik rollerde oynamayı istedi/düşledi.

‘Fahri Menajer’ Öztürk Serengil

Öztürk Serengil; 1970 sonrası ekonomik krize giren Yeşilçam’ın pek çok ünlü ismine yardımcı oldu; para kazanmalarını sağladı. Sinema seyircisi; hayranlık duyduğu isimleri gazino sahnelerinde dikkatle, hayranlık dolu merakla izledi.

Herkesi Güldürürken, Kendisi Ağlıyordu

Film yapımcılarının ‘bildiri yayınlayarak’ kara listeye aldıkları Suphi Kaner, Türk Sineması’nın çekirdekten yetişmiş ender kabiliyetlerindendi.

Her Filminde Başrol Oynayan Aktör

Ediz Hun, Yeşilçam’da, siyasette ve üniversitede disiplini, özeni ve dikkati ile tanındı. Çevre hassasiyeti ve doğa sevgisiyle bilindi. Her filminde başrolde oynayan tek aktördü. Heyecanını, yaşam sevincini, aile özenini hiç yitirmedi. Çevresine ve içinden çıktığı topluma örnek olmaya çalıştı.

Kitapsız İlim, Tekçe'siz Film Olmaz

Ahmet Tarık Tekçe, Yeşilçam Sokağı’nda yaşadı, nefes aldı, sinema için terledi ve rızkını temine çalıştı. Bazı yapımcıların sömürüsüne karşın, hakkını isterken bile zorlandı. Paranın değil, beyaz perdenin cazibesine kapıldı.

‘Taş Bebek’ Gönül Yazar

Gönül Yazar, kaliteli sesi, düzgün fiziği ve renkli yaşamı ile hep zirvedeydi. 1960 yapımı ‘Taş Bebek’in senaryosu sanki kendisi için yazılmıştı. Bir anda şöhretin doruklarına ulaştı. Baş döndüren natürel güzelliği ile erkeklerin yoğun ilgisine mazhar oldu. Film gibi yaşadı. Pek çok meslektaşı tarafından örnek alındı ve taklit edildi.

Üç Başbakanın Ortak Kaderi

Celal Bayar, Adnan Menderes ve Mesut Yılmaz’ın oğulları intihar ederek hayatlarına son verdi.

Böbreğini Satılığa Çıkaran Ünlü Dansöz

Birsen Ayda; İstanbul’un eğlence mekânlarında kıvrak otantik danslarıyla fırtına gibi esti. Binlerce hayranının iltifatlarına mazhar oldu; düşlerini süsledi. Çektiği filmlerle de şöhretini perçinledi.

Tanju Okan Ve ‘Kadınım’ Şarkısı

Tanju Okan; İzmir’den yetişmiş bir ses sanatçısıydı. Türk Hafif Müziği’nin kurucuları/öncüleri arasındaydı. Kısa sayılabilecek hayatında unutulmayacak/ölümsüz şarkılar seslendirdi. Son anına kadar hayata kırgındı; mutsuzdu; huzursuzdu…

Bebek Yüzlü Aktör

Tarık Akan, yarışmayı kazandıktan hemen sonra Yeşilçam’ın en yeni ve en aranılan ismiydi. Dönemin bütün ünlü kadın yıldızlarıyla filmlerde göründü. Genç kızların, güzel hanımların yüreklerini hoplattı. Kartpostalları hatıra defterlerini süsledi. Posterleri duvarlara asıldı. ‘Bebek yüzlü aktör’, bir anda Türkiye’nin sevgilisi oluverdi!

Huzurevinde Sönen Yıldız

Altan Karındaş çok yönlü sanatçıydı. İlk Türk şov kadınıydı. İnsan, çocuk ve hayvan taklitlerini çok iyi yapardı. TSM’yi bilirdi, makamlara vakıftı. Makber’i kusursuz seslendirirdi. Sadece sanatçı yönüyle değil, güzelliğiyle de çekim merkeziydi.

Zeki Müren’in Bilinmeyenleri

‘Sanat Güneşi’ diye de tanınan, ünlü TSM sanatçısı Zeki Müren, toplumun değer yargılarına azami saygı göstermeye çalıştı. İstanbul’da bir köyün okulunu, camisini, kütüphanesini ve yolunu yaptırdı. Hayırlarının kimse tarafından bilinmesini istemedi, reklâmını yapmadı. Görkemli/şaşaalı yaşadı fakat çoğu sırrını da yanında götürdü.

Zeki Müren’in İlkleri

Zeki Müren; Türk Sanat Müziği’nde geleneksel yapıyı-anlayışı değiştirdi; pek çok yeniliğe imzasını attı.

Fukara Babası Kemal Sunal

‘Türk Sineması’nın Şaban’ı aslında bir ‘fukara babası’ydı, ama ‘eli sıkı’ (!) bilinirdi…

Mezarımı Taştan Oyun!

Hüseyin Peyda, sinema tarihimize mendil ıslatan yerli melodramların öncüsü olarak geçti. ‘Söyleyin Anama Ağlamasın’ ve ‘Mezarımı Taştan Oyun’ ile rüştünü ispatladı. Milyonların sevgisini ve hayranlığını kazandı. 40 yıllık Yeşilçam serüveninde kendisini yenilemeyi, ayakta kalmayı bildi/başardı.

Şeriat Adına Kafası Koparılan Öğretmen

Öğretmen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, kararlı, inatçı, korkusuz, tehditten yılmayan, inancını - gerektiğinde! - hayatı pahasına koruyan yapıdaydı. Cumhuriyet ilkelerinin yılmaz savunucusuydu. Milliyetçiydi ve Türk Ocağı mensubuydu. Atatürk’ün açtığı yeni yolun inanmış fedaisiydi.

Parçalanan Cesedi İlaç Diye Satılan Sadrazam

Hezarpâre - bin parça! - Ahmet Paşa, 2 yaşındaki - dul! - Beyhan Sultan ile evlendirildi. Sadrazamlığı 11 ay sürdü. Boğularak öldürüldü, cesedi parçalara ayrıldı. Her dilimi ‘mafsal ağrılarını iyileştiren ilaç’ (!) diye halka satıldı!

Hanım Sultan’ın Ermeni Jigolosu

Serfirâz Hatun, Osmanlı’nın 31. padişahı Sultan Abdülmecit’in gözdesiydi. Su gibi para harcar, Avrupa elbiseler giyer, Galata ve Beyoğlu’nda fink atardı. ‘Küçük Fesli’ lakaplı, yakışıklı Ermeni müzisyeni jigolo tutmuştu.

Diğer Muhtelif Yazıları

Mezarımı Taştan Oyun!

Hüseyin Peyda, sinema tarihimize mendil ıslatan yerli melodramların öncüsü olarak geçti. ‘Söyleyin Anama Ağlamasın’ ve ‘Mezarımı Taştan Oyun’ ile rüştünü ispatladı. Milyonların sevgisini ve hayranlığını kazandı. 40 yıllık Yeşilçam serüveninde kendisini yenilemeyi, ayakta kalmayı bildi/başardı.

Ferhantoloji

Ferhan Şensoy, tiyatromuzun son yarım yüzyılda yetiştirdiği birkaç sivri dilli, muhalif, yazdığı okunan, sahnelediği seyredilen sanatkârlardandı. Heyecanlı, hareketli, yüksek tansiyonlu, özenilecek, serüven dolu hayat sürdü. Geride çok sayıda eser, anı ve dost bıraktı.

Kurbanlarını Gazete İlanıyla Bulan Kadın Seri Katil

Bayan Belle Gunness, yeni hayat kurmak için ABD’ye geldi. ‘Amerikan rüyası’nı gerçekleştirmek, zenginleşmek amacıyla kendince yol tuttu. Servet sahibi oldu fakat gönlünce harcayamadı. Kurbanlarıyla aynı kaderi paylaştı. Suç ortağının hedefine oturdu.

Tavşan Doğuran Kadın

İngiltere tahtında oturan, İngilizce bilmeyen, çevresi ve devlet yöneticileriyle Fransızca konuşa(bile)n I. George’un döneminde inanılması zor/garip olaylar, skandallar yaşandı. 50 kadar tavşan doğurduğunu iddia eden Mary Tofts adlı kadın da sahtekârlar arasındaydı.

‘Kanser’ Evita Perón’a Şifa Niyetine Mevlit

Ülkesinde gerçekleştirdiği reformlar ve halkına sağladığı sosyal imkânlarla sevildi. Kocası, Juan Perón’a verdiği destek ve darbecilere karşı gösterdiği direniş ile de insanının gönlünde taht kurdu. Eva Perón, dünyaca tanındı.

Yalnız Hem De Çok Yalnız Adam

Yaşar Güvenir; 10 Ocak 1998’de, dünyamızdan kuyruklu bir yıldız gibi ayrıldı. Arkasında yaşanmış hatıralar ve yaşayacak onlarca beste ile…

6 Milyar Doları Yiyen Fareler

Pablo Escobar, ‘beyaz zehir’ ticaretinin - bilinen! - ilk ve en önemli ismiydi. ‘ABD’yi dizlerinin üzerine çökertmeyi amaçladığını,’ tekrarlardı. ‘Büyük Şeytan’ın amansız düşmanıydı. Güçlü, mutlu, zengin ve uluslar arası alanda etkin Kolombiya düşlediğini söylerdi.