Altın Plak Yerine Buzdolabı

TSM (Türk Sanat Müziği) sanatçısı Nesrin Sipahi, iki bine yakın şarkıya hayat verdi ve bize sevdirdi.

Altın Plak Yerine Buzdolabı

TSM (Türk Sanat Müziği) sanatçısı Nesrin Sipahi, sahnelerde tam 32 yıl fırtına gibi esti. Yurt içinde ve dışında sayısız konser verdi. İki bine yakın şarkıya hayat verdi ve bize sevdirdi. 

‘Bir Bahar Akşamı Rastladım Size’ (Hicaz), ‘Ankara Rüzgârı’ (Muhayyer Kürdî), ‘Kalbe Dolan O İlk Bakış’ (Nihâvend), ‘Avuçlarımda Hâlâ Sıcaklığın Var’ (Kürdîli hicazkâr), ‘Dönsen de Artık Sevemem Seni (Hüzzam), gibi hafızalara nakşedilmiş daha binlerce şarkı …

Nesrin Sipahi, taş plakların son dönemine yetişti. Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses ile devam ede gelen geleneksel tavrı daha modern bir TSM anlayışıyla harmanladı. Hem klasik, hem de günün beğenilen parçalarını seslendirdi; buğulu sesi ile bizlere sevdirdi. Zeki Müren ile aynı yıllarda şöhrete kavuştu. Müren’in en büyük kadın rakibi sayıldı: Taksim Belediye Gazinosu’nda beraber program yaparken, bazı şarkıları söylemesine ambargo geldi. Müren’in repertuvarında da bulunan - hepsi de hit olmuş! - 45 şarkıyı söylemesi yasaklandı. Şarkıların listesi gazinonun kulisine bile asıldı.

Sipahi, sanat hayatı boyunca sayısız ödül kazandı. Altın plaklarının sayısını kendisi de hatırlamadı. Ama unutmadığı bazı şeyler vardı: Bir röportajında, ‘plakları çok sattığı zaman, yapımcısının kendisine televizyon hediye ettiğini,’ söylemişti. ‘Dil Şâd Olacak Diye’ (Hicaz) şarkısını okuduğu plağı beklenilenin çok üstünde satmıştı. Yapımcısı buzdolabı hediye vermişti. ‘Veda Busesi’(Muhayyer Kürdî)’nin karşılığı da eksik beyaz eşyalarının tamamlanmasıydı.

Nesrin Sipahi’nin ‘Kalbimdeki Serseri’ adlı başrolünü Tamer Yiğit ile paylaştığı bir filmi de vardı.

Sipahi, ailesini her zaman sanatının önünde tuttu. Gazino yıllarında da yırtmaçsız kostümleri ile dikkat çekti. Arkasında - her daim! - eşi Aldemir Sipahi’nin desteğini buldu.

Ali Hikmet İnce yazdı.

26 July 2020 09:59
324 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Bornozla Gömülmek İsteyen Striptizci

Seher Şeniz, parçalanmış aile kurbanıydı. Babasını hiç tanımadı; annesinin ve kardeşlerinin desteğini de - yeterince! - gör(e)medi. Sevgiyi, huzuru ve aile sıcaklığı başkalarında aradı. Hep aldatıldı; cinsel obje olarak değerlendirildi; sürekli hayal kırıklığı yaşadı. İfadesine göre; ‘kullanıldı!’

100 Çocuklu Padişah

12. Osmanlı padişahı 3. Murat (1546 - 1595) hanedan tarihinin en çok çocuk sahibi olanıydı.

Altı Kişiyle Kaldırılan Cenaze

Dr. Namık Gedik; - iç hastalıkları uzmanıydı! - Demokrat Parti’nin Aydın Milletvekiliydi.

Sosyalist Muganniye

Safiye Ayla, tıpkı Zeki Müren gibi her döneminde yeniliklerden yana oldu. Yaşının ilerlemesine bakmaksızın estetik ameliyat oldu, sahnede süper mini etek, kısa pantolon, hattâ mayo giydi.

Yeşilçam’ın Görünmeyen Şarkıcısı

Belkıs Özener (Özyenginer), ablası Gönül Yazar gibi, geleneksel müziğimiz, Türk Sanat Müziği parçalarına hayat verdi.

Arzu Okay’ın Dramı

Babası Adanalı bir taksi şoförü, annesi İzmirli bir ev hanımıydı.

Türkçe de Konuşan Cengiz Han

Cengiz Han; tarihe 'Moğol ulusunu tanıtan hükümdar' diye geçti.

Akıl Hastanesinde Zincirlenen Ünlü Film Yıldızı

Türk Sineması’nın Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk’un Son İsteği: Hayat Hikâyesinin Sinema Filmi Ya Da Televizyon Dizisi Yapılmasıydı…

Müslüman Mezarlığı Üzerine Tiyatro ve Helâ

Osmanlı’nın 2 hükümdarı - Abdülmecit ve Abdülaziz! -, Ayas Paşa Mezarlığı’nın sonunu getirecek hamleler yaptı. Birisi mezarlık alanının bir bölümüne tiyatro, diğeri de Alman Büyükelçiliği binası yapımına ruhsat/izin verdi.

Belgin Doruk’un Suya Düşen Hayali

Beyazperdenin Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk; içinde bulunduğu ekonomik çıkmazı aşmak için çareler arıyordu.

‘Fahri Menajer’ Öztürk Serengil

Öztürk Serengil; 1970 sonrası ekonomik krize giren Yeşilçam’ın pek çok ünlü ismine yardımcı oldu; para kazanmalarını sağladı. Sinema seyircisi; hayranlık duyduğu isimleri gazino sahnelerinde dikkatle, hayranlık dolu merakla izledi.

Solist Tokatlayan Gazino Patronu

Zeki Müren; inatçıydı; kararından geri dönmezdi; sonucuna da katlanırdı.

Diğer Muhtelif Yazıları

Türkiye’nin İlk Piyanist Şantörü

Gencer, Türkiye’de ilk Türkçe sözlü pop müzik parçasını seslendirdi. Çocukluk arkadaşı, Fecri Ebcioğlu, ‘Bak Bir Varmış Bir Yokmuş’ adlı şarkının sözlerini yazmıştı.

İnsan Derisiyle Kaplı Kitaplar

Belirlemelere göre, kitaplardan birisinin cildi, hayatta iken derisi yüzülmüş adamdan alınmıştı.

Başı Koparılan İkinci Osman

Genç Osman, babasını kaybettiğinde 13 yaşındaydı. Fevkalâde zeki bir gençti; kuvvetli tahsil almıştı; edebiyatla uğraşıyordu.

Bir Gece Ansızın Gelebilirim

Ünlü aşk şairi Ümit Yaşar Oğuzcan’ın güftesini yazdığı rast şarkı - bestekârı Rüştü Şardağ! - bir dönem Türkiye’nin gündemindeydi.

Vinçle İdam Edilen Fil

Bakıcısını ezerek öldüren Koca Mary yargılandı ve ölüme mahkum edildi.

Diplomatik Kriz Yaratan ‘Mama’

İstanbul’un ünlü ‘kadın ..ezevenk’i Lüks Nermin, Yassı Ada Mahkemeleri’nde gönüllü şahitlik yaptı. Devrin yöneticilerinin isteklerini yerine getirmişti. Hizmetlerinin karşılığı, - iddiasına göre! - devletin ‘Örtülü Ödeneği’nden karşılanmıştı.

Şairlerin Âşık Olduğu Kadın

Nahit Fıratlı (Gelenbevi) Hanım; Cumhuriyet dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli şairlerine ilham veren, yol gösteren, dertlerini paylaşan, evini/sofrasını açan, bazılarına kalbini aralayan tarifi/anlatılması gerçekten zor/imkânsız hanımdı.