Babası İsteyince Sinemayı Bıraktı

Zeynep Aksu; çok zengin/tanınmış ailenin biricik kızıydı.

Babası İsteyince Sinemayı Bıraktı

Zeynep Aksu; çok zengin/tanınmış ailenin biricik kızıydı. Babası, varlıklı ama otoriter, ‘dediğim dedik!’ adamdı. Ailesinin de kurallarına uymasını isterdi. Küçük Zeynep Aksu (Füsun Demircioğlu) böylesi bir dünyada yaşamasına karşın mutluydu; annesini çok seviyordu. Annesi de kızını şefkatle kucaklıyor; bir dediğini iki etmiyordu. Yatılı okullarda da aynı disiplin ve ciddiyet içinde oku(tul)muştu. Ama fakirlikten kaçanların aksine Zeynep Aksu; zenginlik ve sıkıyönetimden boğulup; kendini sinemanın kollarına bırakmıştı. 

Hürriyet gazetesi ile Pazar dergisinin ortaklaşa düzenledikleri güzellik yarışmasını kazandı. Tam 20 filmde başrol oynamasını garanti eden anlaşma imzaladı. Dergilerin ve gazetelerin magazin sayfalarında boy boy resimleri yer almaya başladı. Türkan Şoray’a rakip gösterildiyse de; konuşmaktan kaçındı. Ama Şoray’a çok benzediği de gözlerden kaçmıyordu. ‘Üvey Ana’ filmindeki başarılı oyunu ile Altın Portakal Ödülü kazandı. Tam 40 filmde başrol oynadı. Ama babasıyla arasını düzeltemedi. Sinemada 7. yılıydı; bir sabah babasından telefon geldi; ‘Sinemayı bırakırsan; yanıma gelebilirsin,’ diyordu. Zeynep Aksu tereddüt etmedi; Yeşilçam’ı elinin tersiyle itip; atasına koştu. Cüretini bir adım daha ileri götürdü: Babasının yatıyla yaptığı deniz gezisinde; bütün ödüllerini, hakkında yazılanların hepsini denize attı. 

Ali Hikmet İnce yazdı.

31 October 2019 11:59
102 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Ali Babacan’ın Bilinmeyen Hikâyesi

Ali Babacan; - Başkentli gazetecinin benzetmesiyle! - Ankaralı, Müslüman burjuva ailenin - yurt içinde ve yurt dışında! - en iyi okullarda eğitim almış üyesiydi. ABD’ye gitti; Batı gördü; yabancı diller öğrendi. Aile şirketini yönetmesi, geliştirmesi/yükseltmesi beklendi. Babacan; kendisini aniden siyasetin içinde buldu; sonrası çorap söküğü gibi geldi…

Kulak Çeken Senarist

Asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dı; geniş kitlelerce Vedat Türkali diye tanıdı.

Hayvansever Feridun Çölgeçen

Yeşilçam Sokağı’nın Amerika görmüş; Hollywood’un havasını solumuş ve filmlerde rol almış oyuncularından birisi de Feridun Çölgeçen’di.

Hani O Bırakıp Giderken Seni

Yusuf Nalkesen, ünlü şair/yazar Orhan Seyfi Orhon’a ait Veda Busesi adlı şiiri 1951’de besteledi. Veda Busesi’nin tanınması/söylenmesi için tam 10 yıl sabırla bekleyecekti.

Monna Rosa: Kırık Bir Aşk Hikâyesinin Yadigârı

Bazı sevda hikâyelerinin sonunda kavuşulmazdı. Bazılarında ise âşıklar; maşuk(a)larına kendilerini anlatamazdı. Bazı şiirler reddedilebilirdi; ama her kabul edilmeyişin bitebilen/değişebilen vadesi vardı. Monna Roza az bilinen; ama vuslata erişilmeyen kırık bir sevdasının öyküsüydü…

Nobel Barış Ödülü Adayı Hitler

Adolf Hitler, ünlü TİME dergisi tarafından 1939’da Yılın Adamı seçildi; Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

Oscar Ödülleri’nin Çok Renkli Tarihi

Kısaca Akademi Ödülleri adıyla tanınan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) Ödülleri ilk defa 16 Mayıs 1929’da verildi.

Diğer Türk Sineması Yazıları

Kulak Çeken Senarist

Asıl adı Abdulkadir Pirhasan’dı; geniş kitlelerce Vedat Türkali diye tanıdı.

Akıl Hastanesinde Zincirlenen Ünlü Film Yıldızı

Türk Sineması’nın Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk’un Son İsteği: Hayat Hikâyesinin Sinema Filmi Ya Da Televizyon Dizisi Yapılmasıydı…

Kahvesinde Garsonluk Yapan ‘Kötü Adam’

Erol Taş; Yeşilçam’ın en tanınmış karakter oyuncularındandı.

Bavulda Festivale Giden Film

Umut; 1970 Adana Altın Koza Film Yarışması’nda tam altı ödül birden kazanmıştı.

Vergiye Giden Ev Parası

Yeşilçam yıldızlarının çoğu günlük yaşardı. Sektör küçük bir krize girerse; geçim sıkıntısına düşerlerdi.

Belgin Doruk’un Suya Düşen Hayali

Beyazperdenin Küçük Hanımefendisi Belgin Doruk; içinde bulunduğu ekonomik çıkmazı aşmak için çareler arıyordu.

İnce Hastalığın Pençesindeki Figüran

Hakkı Haktan; Vesikalı Yarim’deki şef garsondu. Binlerce Yeşilçam figüranı gibi, rekor sayılacak filmde oynadı; ama gündelikçilikten öteye geçemedi.