Kurbanlarını Gazete İlanıyla Bulan Kadın Seri Katil

Bayan Belle Gunness, yeni hayat kurmak için ABD’ye geldi. ‘Amerikan rüyası’nı gerçekleştirmek, zenginleşmek amacıyla kendince yol tuttu. Servet sahibi oldu fakat gönlünce harcayamadı. Kurbanlarıyla aynı kaderi paylaştı. Suç ortağının hedefine oturdu.

Kurbanlarını Gazete İlanıyla Bulan Kadın Seri Katil

Belle (Paulsdatter) Gunness (1859-1908), Norveç’ten ABD’ye - Illinois’e! - taşınan göçmendi. Tam adı: ‘Brynhild Paulsdatter Storset’ idi. Selbu’da, 11 Kasım 1859’da doğdu. Babası duvarcı ustası, annesi çiftçiydi. 8 kardeşin en küçüğüydü. 1881’de, ‘yeni dünya’ya geldiğinde 22’sindeydi. Ablası Anne’nin Chicago’ya çağrısına/davetine uydu. Anne evliydi. Şehirde kalabalık sayılacak Norveç muhacir topluluğu otururdu. 

Belle, 1,83 metre boyunda, 91 kilo ağırlığındaydı. Kuvvetliydi, sağlıklıydı, güzel sayılabilirdi. Çiftçilikten iyi anlardı. Aileden ‘hayvan besicisi’ydi. Babası gibi - ustalıkla! - duvar örer, badana/boya yapardı. Yüzünde asılı duran mütebessim maskenin ardında, çabuk para kazanmak isteyen, her yolu mubah sayan ve korku tanımayan karakter taşırdı. Son derece sakin yapılıydı. Planlıydı, suç delillerini saklamayı - neredeyse! - doğuştan öğrenmiş sayılırdı. 

ABD kurallarına uydu. ‘Peterson’ soyadını aldı. Evlere temizliğe gitti. Çamaşırcılık, çocuk bakıcılığı yaptı. Zengin ailelerin yanına ‘kâhya’ girdi.

- İlk Kocasının Zenginleşmesini Bekledi… -

İlk evliliğini, 1884’de, güvenlik görevlisi Mats Ditley Anton Sorenson ile yaptı. Kocası, kendisi gibi çalışkan ve girişkendi. Norveç göçmeniydi. Hayali: Çok çocuk yapmak ve zengin olmaktı. On yıl sonra, 1894’de, meslek değiştirdi. Ticarete atıldı. Şekerci dükkânı açtı. Karısı yanındaydı. En büyük yardımcısıydı. Aile para kazandı. Çevresinin ifadesiyle ‘varsıllaştı’! Bay Sorenson, canını sever, pek kıymet verirdi. Farklı şirketlerden 2 hayat sigortası poliçesine sahipti. Bayan Sorenson’un da ilk kurbanı olacaktı. Bir gece, ailenin ‘ekmek teknesi’ şekerci dükkânında yangın çıktı. Bütün birikim kül haline geldi. Mats Sorenson da, gaz lambasının patlamasıyla çıkan alevlere kurban gitti. Yanarak hayatını yitirdi.

Polis kayıtlarına göre olayda kusur veya kasıt yoktu. Sigorta şirketleri poliçelerde yazılan miktarı, 5 bin doları ödedi. Toplam tazminat, olayın vuku bulduğu dönemde çok büyük servetti.

Aynı yıl Sorenson Ailesi’nin büyük kızı Caroline de hayatını yitirdi. Zaten ölümcül hastalığın pençesindeydi. ‘Acısını bir nebze azaltacak miras bıraktı!’ Hayat sigortası sahibiydi. Annesine, Belle Sorenson’a yüklü tazminat ödenecekti.

Sorenson’lar, yılın sonuna doğru bir kara haber daha alacaktı. Oğul, Alex de vefat edecekti. Ölüm sebebi ablası ile aynıydı. O da hayat sigortalıydı. Şirket önemli miktarda ödemede bulundu. Anne Belle Sorenson, servetini katladı.

- Sigorta Tazminatlarıyla Çiftlik Satın Aldı… -

Uğursuz olaylar Sorenson Ailesi’nin peşini bırakmadı. Altı yıl sonra, 1900’de, görkemli evlerinde yangın çıktı. Hane halkı giyeceklerini dahi kurtaramadı. Halk tabiri ile ‘cıs cıbıl meydanda kaldılar’! Ama akıllı davranmışlardı: Konut sigortalıydı. Ballı pastadan büyük bir dilim daha geldi. Bankadaki hesaba 2 bin dolar yatırıldı.

Belle Sorenson, çocuklarını yanına aldı. Chicago’dan Indiana’nın La Porte şehrine taşındı. 48 dönümlük verimli meraya sahip çiftlik satın aldı. Tarımla uğraşacak, hayvan besleyecekti. İşe koşacağı yeni elemanlara ihtiyaç duyacaktı.

Nisan 1902’de, Belle Sorenson, Norveç göçmeni, çiftçi Peter Gunness ile hayatını birleştirdi. Yeni kocası, uzun boylu, mavi gözlü, sakallı ve sarışındı. Çevresinde zengin bilinirdi. Bayan Sorenson’un yeni çiftliğini çekip çevirebilecek donanımdaydı. Gunness’in de ikinci evliliğiydi. Yanında biricik oğlunu da getirmişti. Ama küçük çocuk fazla yaşamadı. Yakalandığı hastalıktan kurtulamadı, dünyaya veda etti! 

Peter Gunness de ömrü vefa etmedi. Birlikteliklerinin 8. ayında öldü. Vefatına kafatasında açılan derin yaranın sebebiyet verdiği açıklandı. Bildirime bakılırsa, üzerine dökme demirden imal edilmiş ağır kıyma makinesi düşmüştü. Şanssız Peter’in kafatasında oluşan büyük çatlak ölüm nedeniydi.

- Gazeteye Verdiği Cazip İlanlarla Koca Buldu… -

Bayan Gunness, koca ararken gazete - özellikle de Minneapolis’de yayınlanan Tidende’nin! - ilanlarını tercih ederdi. Duyuru(lar)da resmi ve hakkında - özenle seçilmiş kelimelerden oluşan! - merak uyandıran/ilgi çeken bilgi notu yer alırdı. ‘Varlıklı sayılırdı. Çocukluydu. Ev işlerini severek yapardı. Lezzetli yemekler pişirirdi. Mülkiyetindeki çiftliği yönetirdi. Hayvancılıktan, inşaat işlerinden anlardı. Doğayı, kırsal hayatı seven(ler)i tercih edecekti. Damat adayı işlerin ucundan tutmalıydı, yardımcı olmalıydı.’

Eş adayları cevabi mektubun ardından çiftliğe davet olunur ve misafir edilirdi. ‘Zengin ikram, cilve, güler yüz ve aşırı ilgi, ikna etmenin en bilinen yollarıydı! Sarışın, iri mavi gözlü kadın, bekâr erkekleri çabuk etkilerdi/bağlardı!’

Belle Gunness, Ray Lamphere adlı marangozu işe aldı. İkili kısa sürede yakınlaştı. Yasak aşk yaşamaya başladılar. Kader birliği yaptılar.

Ray Lamhere, Belle Gunness’in hem kâhyası, hem sevgilisi, hem de infazcısı/suç ortağıydı. Gerektiğinde kundakçılık yapar, mezar kazardı. Gazetelere verilen ilanları/reklamları ayarlardı. Cevap verenler arasından seçilen(ler), hanımla tanışmak için davet edilirdi. Birkaç günlük ‘tatlı tatil’in ardından ansızın yok oluverirlerdi. Arayan soran olmazsa sorun yoktu. Araştırılanlar da çeşitli bahanelerle savuşturulurdu. Kurbanlar öldürüldükten sonra parçalara ayrılırdı. Kafa kesilir, kollar omuzlardan ayrılır, bacaklar dizlerden koparılırdı. Baş ise - tanınmaması için! - çekiçle parçalanırdı. Operasyonlar genellikle ‘Ray Lamhere’ imzası taşırdı. Ziyaretçinin üzerinden çıkan kıymetli eşya(lar) ve para bölüşülürdü. Çiftlik sahibi hanım da eylemlerin diğer planlayıcısı/uygulayıcıydı.

- Öldürdüğü Koca Adayı Sayısı 100’den Fazlaydı… -

Çiftlikte çalışan işçilerden birisinin polise verdiği ifade şüphe uyandırıcıydı. Beyana göre Bayan Belle, çiftliğin arka tarafındaki araziye el arabası getirilmesini isterdi. Sonra da ne yaptığını saklamaya çalışırdı. Muhtemelen kurbanların ceset parçaları taşınırdı. Polis, açıklama sonrasında işaret edilen bölgenin kazılmasına karar verdi.

Belle (Paulsdatter) Gunness’in faaliyet alanı Illinois ve Indiana eyaletleriydi. Kurbanlarının çoğu da Illinois’deydi. Polis yetkililerinin hazırladığı rapora göre, son 5 yılda 20’den fazla ‘damat adayı’ hayatını yitirmişti. Bazı kaynaklarda sayılar farklılık gösterirdi. En az 14, en çok 40 cinayet söz konusuydu. Abartılan kimi gayri resmi rakamlar daha da yüksekti: Maktul sayısı 100’den fazlaydı. ‘Sava göre, büyükbaş hayvanları öldüren zehirli parazitler kullanılarak koca adaylarının işi bitirilirdi!’

İddiaya göre Belle Gunness, kendi doğurduğu - annesi olduğu! - 3 çocuğunu da kılını kıpırdatmadan öldürttü. Mayrtle ve Lucy adlı 2 öz kızını ‘toprağın kara bağrına gömdürdü’!

İsnatlar muhtelifti. Bir rivayete göre, çiftliğinde aniden çıkan yangın bütün planlarını alt üst etti. Yıllarını verdiği, cinayetlerden kazandığı bütün parasını harcadığı malikânesi ateş aldı ve tamamen yandı. 

Bir başka rivayete göre, ‘son komplosuna kurban gitti: Hayatını kurtaramadı. İddiaya bakılırsa, çiftliği sigortalıydı. Yüksek primi alıp, suç mahallini terk etme düşüncesindeydi. Kocasını, çocuklarını ve bazı yardımcılarını öldürdü. Sonra büyük bir yangın çıkardı. Fakat kurbanlarının akıbetine uğramaktan kurtulamadı.’

- Suç Ortağı Tarafından Öldürüldü… -

Nisan 1908’de, yangın alanında dikkatli araştırma(lar) yapıldı. Enkazdan 3 çocuk, 1 erkek ve kafası koparılmış 2 kadın cesedine rastlandı. Ahırın zeminine defnedilmiş 11 erkeğe ait kemiklere rastlandı. İskeletler incelendiğinde, başların parçalandığı görüldü. Kollar omuzlardan çıkarılmıştı. Bacaklar dizlerden kesilmişti.

Polisin soruşturmayı derinleştirmesi şaşırtıcı sonucu getirdi. Bayan Gunness’in yardımcısı/suç ortağı Ray Lamphere, olayın hakiki müsebbibiydi. Patronunu da öldüren, parçalayan ve sonra da yakandı. Kendisini ölmüş gösterecek, topladıkları ile ortadan kaybolacaktı. Ancak yakalandı. Söylentiler şaşkınlık, ürperti ve korku yarattı. Sadece patronu ile değil, çiftlik işçisi Elizabeth Smith ile de gönül ilişkisi içindeydi. Bayan Smith, aynı zamanda suç ortağıydı. 

İkili tutuklandı ve yargılanmak için duruşmaların başlamasını beklenecekti. 

Ancak sürpriz durumla karşılaşıldı. Ray Lamphere üzerine atılı bütün suçları reddetti. Cinayet(ler)den değil, kundakçılıktan mahkûm edil(ebil)di. Bir yıl hapis cezası aldı. Kısa süre sonra hapishane hücresinde öldü.

- Adli Dünyada Lakabı: ‘Bayan Mavi Sakal’dı… -

Polis yetkililerinin tahminlerine göre Belle Gunness, 1903 ile 1908 yılları arasında, kurbanlarından 100 bin dolar - günümüz rakamlarıyla 250 milyon dolar civarında! - kazanç sağlamıştı.

Olayın ülke çapında duyulmasının ardından Indiana'daki Gunness Çiftliği ünlendi. Meraklılar için turlar düzenlendi. Giriş ücreti alındı. Cazibe merkezi durumuna gelen çiftlik binasının resimlerinin işlendiği hediyelik eşyalar satışa sunuldu. Polisiye düşkünü ziyaretçiler cinayet bölgesini dikkatle ve merakla inceledi. Turistik geziler yıllarca sürdü.

Belle Gunness’in eylemleri, çağdaşı Fransız asıllı seri katil - Bluebeard ‘Mavi Sakal’ lakaplı! - Henri Landru’ya benzetildi. ‘Lady Bluebeard’ - Bayan Mavi Sakal! - diye anıldı. Bazı yazarlar tarafından ‘Black Widow!’ - Kara Dul! -, ‘Hell's Belle!’ – ‘Cehennemden Gelen Belle!’ tanımlarıyla da kayda geçilecekti.

28 July 2021 14:31
826 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Tavşan Doğuran Kadın

İngiltere tahtında oturan, İngilizce bilmeyen, çevresi ve devlet yöneticileriyle Fransızca konuşa(bile)n I. George’un döneminde inanılması zor/garip olaylar, skandallar yaşandı. 50 kadar tavşan doğurduğunu iddia eden Mary Tofts adlı kadın da sahtekârlar arasındaydı.

Gökyüzünde Süzülen İlk Türk Kadın Pilot

Bedriye Tahir Gökmen Hanım, havacılığa gönül veren, pilotluk sevdası ile yanan binlerce Türk kızının örnek aldığı, arkasından yürüdüğü tarihî kişiydi. Kıt kanaat yaşantıya rıza gösterip, hayalini gerçekleştirmeye çalıştı. Zorlukları bir bir aştı, eğitimini başarıyla tamamladı ama brövesine kavuşamadı. ‘Solo uçuş yapan ilk Türk kadın pilot’ unvanını kazanmakla yetindi.

Muhsin Ertuğrul’un Ümitsiz Aşkı

Cahide Sonku, Türk sineması ve tiyatrosunun ilk gerçek kadın starıydı. Güzelliği, vamplığı, cüretkârlığı ve olağanüstü yeteneği ile istediği - dilediği gibi hayat yaşadı.

SS Çiftliğinde Kadın Yok Etme Kampı

Sadece 1945 Mart’ında 2.400 kadın infaz edildi.

Kızıl Saçlı Afet

Anna (Kushchyenko) Chapman, 21. yüzyılın birinci çeyreğinde dünyaca ünlenen ilk kadın casustu. New York’ta faaliyet gösterdi. Eşsiz fiziği, kızıl saçları, yeşil gözleri, Hollywood yıldızlarını kıskandıran çok zengin gardırobu, lüks ötesi hayatıyla hedef seçtiği erkekleri parmağında oynattı. Mata Hari’nin türevi gibiydi.

6 Milyar Doları Yiyen Fareler

Pablo Escobar, ‘beyaz zehir’ ticaretinin - bilinen! - ilk ve en önemli ismiydi. ‘ABD’yi dizlerinin üzerine çökertmeyi amaçladığını,’ tekrarlardı. ‘Büyük Şeytan’ın amansız düşmanıydı. Güçlü, mutlu, zengin ve uluslar arası alanda etkin Kolombiya düşlediğini söylerdi.

İran'ın Nükleer Satrancı

Hedefe konulan İranlı nükleer fizikçiler şehir içinde düzenlenen suikastlarda öldürüldü. Trafikte yaklaşan motosikletli kişiler, ya arabanın dış yüzeyine mıknatıslı bomba yerleştirdi ya da otomatik silahlar kullanıp olay yerinden hızla uzaklaştı.

KGB’nin Ölüm Listesindeki Ünlü Aktör

Sovyetler Birliği’nin 2. Genel Sekreteri Joseph Stalin (1878-1953) sıkı bir western ve John Wayne hayranıydı.

Lady Diana’nın Sevgilisi Öldürülmüş

Lady Diana’nın eski İletişim Koçu Peter Settelen tarafından Kensington Sarayı’nda gizlice çekildiği ileri sürülen videolardan oluşan belgesel kafaları karıştırdı.

Kral 3. Charles Müslüman mı?

‘3. Charles’ unvanı ile İngiltere Tahtı’na oturan Prens Charles, Şeyh Nazım Kıbrısî’nin iddia ettiği gibi ‘Müslüman’ mıydı? Hem Anglikan Kilisesi’nin başı hem İslâm dinine mensubiyet mümkün müydü?

Kral’ın Emriyle Toplu Fuhuş

Tudor Hanedanı’nın 2 numaralı hükümdarı 8. Henry, kadınlara aşırı düşkündü. Risk almayı severdi. Düşüncelerinden taviz vermezdi. Gönlünün sesini dinler, dilediğince davranırdı. Özel hayatı olağanüstü derecede fırtınalıydı. Hızlı yaşantısı, kendisine de halkına da mutsuzluk getirdi.

Kesilmiş Parmaktan Kimlik Tespiti

Ünlü Marksist gerilla lideri Che Guevara’nın hakkındaki ölüm kararını uygulayacak asker kura sonucu belirlendi. Ölümünün delili olarak da kesilen ellerindeki parmak izleri kullanıldı.

Kraliçe Dinçliğini Alkole Borçlu

Kraliçe, sabah kahvaltısından sonra bol limonlu cin ile güne başlıyor.

Fukara Babası Kemal Sunal

‘Türk Sineması’nın Şaban’ı aslında bir ‘fukara babası’ydı, ama ‘eli sıkı’ (!) bilinirdi…

Libya'da Başbakanlık Yapan İlk Türk

Sadullah Koloğlu; 1948’den sonra Libya’da kurulan hükümetlerde Başbakanlık yapan Türk soyluların ilkiydi. Devlet cihazının oluşturulmasında önemli hizmetleri dokundu. Ahmet Maytik, Muhammet Sakızlı ve Fayiz es Serrac gibi Türkler de aynı makama gelecekti.

Dünyanın En Güzel Sakallı Kadını

‘Dünyanın en güzel sakallı kadını’ olarak ünlenen Annie Jones, öldüğünde - henüz - 37 yaşındaydı ve sakalları kesilmeden toprağa verildi.

Fosforlu Cevriye

Suat Derviş’in kalemiyle ölümsüzleşen ‘Fosforlu Çevriye’, toplum dışına itilmiş, sokakları mesken edinmiş ‘hayat kadını’ydı! Özgürlüğüne düşkündü. Çilesini/kaderini kabullenmişti. Erkeklere boyun eğmezdi. Polis takibinden kaçan adama kalbini vermekten de çekinmedi. Ya romanın yazarı Suat Derviş kimdi, nasıl bir hayat sürdü?

Lady Diana’nın Sevgilisi Öldürülmüş

Lady Diana’nın eski İletişim Koçu Peter Settelen tarafından Kensington Sarayı’nda gizlice çekildiği ileri sürülen videolardan oluşan belgesel kafaları karıştırdı.

5’inde Gelin Olan, 12’sinde Dul Kalan Sultan Hanım

3. Ahmet'in sevgili kızı Fatma Sultan ilk evliliğini 5 yaşında, Sadrazam Kömürcü Ali Paşa ile yapmıştı.

Ailesi Churchill’in Müslüman Olmasından Korkmuş

Churchill’in Sudan’da orduda görev yaptığı yıllarda Arap Kültürü ve İslamiyetle ilgilendiği, şair arkadaşı Wilfird S. Blunt ile buluştuğunda yerli halkın kıyafetlerinden giymeyi tercih ettiği biliniyor.

Fukara Babası Kemal Sunal

‘Türk Sineması’nın Şaban’ı aslında bir ‘fukara babası’ydı, ama ‘eli sıkı’ (!) bilinirdi…

Libya'da Başbakanlık Yapan İlk Türk

Sadullah Koloğlu; 1948’den sonra Libya’da kurulan hükümetlerde Başbakanlık yapan Türk soyluların ilkiydi. Devlet cihazının oluşturulmasında önemli hizmetleri dokundu. Ahmet Maytik, Muhammet Sakızlı ve Fayiz es Serrac gibi Türkler de aynı makama gelecekti.

Dünyanın En Güzel Sakallı Kadını

‘Dünyanın en güzel sakallı kadını’ olarak ünlenen Annie Jones, öldüğünde - henüz - 37 yaşındaydı ve sakalları kesilmeden toprağa verildi.

Diğer Muhtelif Yazıları

Asit Dolu Fıçıya Atılan Başbakan

Patrice Lumumba, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin seçimle/halkın oyuyla işbaşına gelmiş ilk başbakanı idi. 4 ay görevde kalabildi. İcraatlarıyla değil de dramatik katlinin yarattığı sansasyonla/tepkiyle tanındı. CIA’nın örgütlediği onlarca kanlı darbenin talihsiz kurbanları arasındaydı.

Kavanoza Hapsedilen Seri Katil

Diogo Alves, Portekiz’de belirlenen ilk erkek seri katildi. 19. asrın birinci yarısında yaşanan ağır ekonomik, toplumsal ve politik sarsıntıların yarattığı suçlu tipolojiydi. Lizbon’daki tarihi/anıtsal ‘Águas Livres Su Kemeri’ni üs edinip 70 kişiyi öldürmekle suçlandı. Ama farklı cürüm(ler)den hüküm giydi ve asıldı.

Kilisede Çocuk Tacizi

Başta Fransa olmak üzere ABD ve Almanya, geçmişindeki/günümüzdeki çocuk tacizleriyle hesaplaşıyor. Fransa’da hazırlanan resmi doküman, küçük yaştaki yavrucaklara reva görülen cinsel istismarın ürkütücü boyutlarını ortaya koydu. Almanya’nın raporuna göre ise rahibeler, ‘kendilerine emanet edilen kimsesiz sabileri zengin iş adamlarına para karşılığı taciz için kiralamış’tı!

Ferhantoloji

Ferhan Şensoy, tiyatromuzun son yarım yüzyılda yetiştirdiği birkaç sivri dilli, muhalif, yazdığı okunan, sahnelediği seyredilen sanatkârlardandı. Heyecanlı, hareketli, yüksek tansiyonlu, özenilecek, serüven dolu hayat sürdü. Geride çok sayıda eser, anı ve dost bıraktı.

Tavşan Doğuran Kadın

İngiltere tahtında oturan, İngilizce bilmeyen, çevresi ve devlet yöneticileriyle Fransızca konuşa(bile)n I. George’un döneminde inanılması zor/garip olaylar, skandallar yaşandı. 50 kadar tavşan doğurduğunu iddia eden Mary Tofts adlı kadın da sahtekârlar arasındaydı.

‘Kanser’ Evita Perón’a Şifa Niyetine Mevlit

Ülkesinde gerçekleştirdiği reformlar ve halkına sağladığı sosyal imkânlarla sevildi. Kocası, Juan Perón’a verdiği destek ve darbecilere karşı gösterdiği direniş ile de insanının gönlünde taht kurdu. Eva Perón, dünyaca tanındı.

Yalnız Hem De Çok Yalnız Adam

Yaşar Güvenir; 10 Ocak 1998’de, dünyamızdan kuyruklu bir yıldız gibi ayrıldı. Arkasında yaşanmış hatıralar ve yaşayacak onlarca beste ile…