Kesilmiş Parmaktan Kimlik Tespiti

Ünlü Marksist gerilla lideri Che Guevara’nın hakkındaki ölüm kararını uygulayacak asker kura sonucu belirlendi. Ölümünün delili olarak da kesilen ellerindeki parmak izleri kullanıldı.

Kesilmiş Parmaktan Kimlik Tespiti

Ünlü Marksist gerilla lideri Che Guevara’nın hakkındaki ölüm kararını uygulayacak asker kura sonucu belirlendi. Ölümünün delili olarak da kesilen ellerindeki parmak izleri kullanıldı.

Tıp doktoru gerilla lideri Guevara, Küba’daki bakanlık koltuğunu bırakıp değişik ülkelerdeki devrimci hareketleri organize etmek amacıyla ‘sahaya dönmüş’tü. Kongo’daki faaliyetlerinin ardından, yakından tanıdığı Latin Amerika’da ‘devrim ateşi’ni tutuşturmak istiyordu. Bolivya’nın demografik yapısının Küba’ya çok benzediğine inanıyordu. Ama burada aradığını bulamadı, hayal kırıklığına uğradı. Köylüler destek vermiyor, aksine askere bilgi iletiyordu. Nitekim Che ve arkadaşları dağ köyü La Higuera’deyken, Pedro Pena isimli köylü tarafından ihbar edildi. Devrim ihraç etme isteğindeki grup, CIA destekli/eğitimli Bolivya Ordusu’nun seçkin komando birliğine karşı direniş gösteremedi. Tarih: 8 Ekim 1967 idi; Che ve arkadaşlarından sağ kalanlar, köyün okul binasındaki küçük odaya kelepçelenip alındı.

- Che’nin Yakalanışı CIA Operasyonu… -

Bolivya Genel Kurmay Başkanı Ovando Candia, Che’nin yakalandığına inanamadı. Kendisine kesin bir kanıt getirilmeli/gösterilmeli, Arjantin ve ABD ölümü onaylamalıydı. Che, Arjantin vatandaşıydı. 1954’den beri CIA ve ülkesinin istihbaratı tarafından izlemeye alınmıştı. Arjantin polis arşivinde parmak izleri vardı. 

Che’nin yakalanmasını ve öldürülmesini planlayan Felix Rodriguez, La Paz’daki Bolivyalı generallerin yok etme emrini verdiğini ve kararın radyo aracılığıyla kendilerine ulaştığını iddia etti. ‘Che’yi Kim Öldürdü’ adı ile Türkiye’de de yayınlanan, Michael Ratner ve Michael Steven Smith adlı avukatların yazdığı CIA belgelerine dayanan kitaba göre, Che’nin yakalanışı baştan sona bir CIA operasyonuydu. Belgelere bakılırsa, CIA ve ABD Özel Güçleri, Che’yi ele geçiren komando taburunu eğitmişti. Operasyonun her aşamasında ABD yetkilileri bilgi ve silah sağladı.

- Che’nin Cesedi Gasilhanede Gazetecilere Gösterildi… -

CIA yazışmalarına göre, Che bir gün aç bırakıldıktan sonra öldürüldü. Kurbanın ünü asker üzerinde psikolojik baskı yaptı; kimse gönüllü cellâtlığı kabul etmedi. Son çare olarak kura çekilmesi benimsendi: Çavuş Mario Terán adı torbadan çıktı. Öldürme anında CIA ajanı Felix Rodriguez de bulundu; Che’nin Vallegrande’ye götürülen cesedi, hastanenin morgunda, gasilhane masasının üzerinde basına gösterildi. Resimde askerler, subaylar ve Bolivya ordusu subay üniformasıyla Felix Rodriguez de vardı.

Che’nin infazı dünyaya duyurulsa da, herkes tarafından kabul edilmeyecekti. Özellikle ABD, Arjantin ve Küba kesin kanıt isteyecekti. Felix Rodriguez’e göre, romantik gerillanın kafası kesilmeli ve ilgililere gösterilmeliydi. Öneri kabul görmedi, yerine bir doktorun Che’nin ellerini kesmesi benimsendi. Parmak izleri kimliği doğrulayacak, olayın doğru olduğuna inanılacaktı. Che’nin elleri kesildi, cesedi bilinmeyen bir yere götürüldü/gömüldü. 

- Ceset Parçalarında DNA Kontrolü Yapıldı… -

Eller, taraf ülkelerde son durak Küba’ydı. Castro eski silah arkadaşına bir aziz muamelesi yaptı. Che’nin ellerini Havana’da Devrim Meydanı’nda bulunan binada özel mozoleye koydurdu. Romantik devrimciden geride kalan(lar), ülkeyi ziyarete gelen devlet temsilcilerine gösterilmeye başladı. 

Olayın üzerinden tam otuz yıl geçmesi gerekti: 1997 yılında Che’nin mezarının yeri öğrenildi. Bedeninden geride kalanlar Vallegrande yakınındaki uçak pistinin altındaydı. Kemikler çıkarıldı, DNA testi yapıldı ve düzenlenen törenle Küba’ya getirildi. Santa Clara’da Che Guevara’nın anısına yaptırılan anıt mezara defnedildi.

CIA romantik devrimciyi öldürmüştü, ama uzun yıllar yaşayacak efsaneye ruh üflemişti!

Ali Hikmet İnce yazdı.

22 May 2020 14:04
665 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Dolar Yakarak Isınan Baba

El Chapo (Bücür!), mafya dünyasında her adımı ile örnek alındı. Bütçesi milyar dolarları aşan yasadışı uluslar arası organizasyon oluşturdu. Film yıldızlarını kıskandıran güzellikte kiralık kadın katilleri rakiplerine karşı kullandı. Dünyada Cennet’i yaşayacağını sandı ama…

Dolar Yakarak Isınan Baba

El Chapo (Bücür!), mafya dünyasında her adımı ile örnek alındı. Bütçesi milyar dolarları aşan yasadışı uluslar arası organizasyon oluşturdu. Film yıldızlarını kıskandıran güzellikte kiralık kadın katilleri rakiplerine karşı kullandı. Dünyada Cennet’i yaşayacağını sandı ama…

100 Yıl Sonra Gömülebilen Kafatasları

Almanya’nın Afrika’daki sömürgesi Namibya’da tarihin ilk soykırımını gerçekleştirdiği ve 100 bin civarındaki yerliyi öldürdüğü Birleşmiş Milletler Raporu’na girdi.

Papaz’ı Korkutan Dosya

‘The Friends, The British Secret Intelligence Service’nin Makarios ile ilgili dosyaları, 1950’den bu yana dinî ve politik olarak önderlik ettiği halkına anlatılamayacak ölçüde rezilliklerle doluydu.

Kurbanlarını Gazete İlanıyla Bulan Kadın Seri Katil

Bayan Belle Gunness, yeni hayat kurmak için ABD’ye geldi. ‘Amerikan rüyası’nı gerçekleştirmek, zenginleşmek amacıyla kendince yol tuttu. Servet sahibi oldu fakat gönlünce harcayamadı. Kurbanlarıyla aynı kaderi paylaştı. Suç ortağının hedefine oturdu.

Papaz’ı Korkutan Dosya

‘The Friends, The British Secret Intelligence Service’nin Makarios ile ilgili dosyaları, 1950’den bu yana dinî ve politik olarak önderlik ettiği halkına anlatılamayacak ölçüde rezilliklerle doluydu.

Diğer Casuslar Dünyası Yazıları

CIA’dan Kongo’ya Jazz Festivali

ABD, 1940-1960 arasındaki süreçte Kongo’ya özel ilgi gösterdi. CIA’nin ağabeyi, Stratejik Hizmetler Ofisi, zengin uranyum yataklarını belirledi. Çok gizli operasyon(lar)la Japonya’ya atılan atom bombalarının yapımı için gereken ham maddeyi elde etti ve ülkesine taşıdı.

Devlet Eliyle Kalpazanlık

Almanya, 2. Dünya Savaşı’nda ezeli düşmanı İngiltere ile sadece cephede karşılaşmadı. Ekonomik yıkıma uğratmak için de çok gizli ve usta işi planı devreye soktu. ‘Bernhard Operasyonu’ denilen harekâtla sahte kâğıt paraları İngilizlerin günlük hayatına soktu. Enflasyonu artırdı, fiyatları zıplattı.

Castro’ya Zehirli Puro

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro’ya iktidara geldiği 1959 yılından 2006’ya kadar 650’e yakın suikast girişiminde bulunulduğu iddia edildi.

Kral Hüseyin'in Yahudi Sevgilisi

CIA (Merkezi Haberalma Teşkilâtı) resmi belgelerine göre çöpçatanlık yaptı: Ürdün Kralı Hüseyin ile Yahudi asıllı Hollywood yıldızı Susan Cabot ilişkisine aracılık etti.

İran'ın Nükleer Satrancı

Hedefe konulan İranlı nükleer fizikçiler şehir içinde düzenlenen suikastlarda öldürüldü. Trafikte yaklaşan motosikletli kişiler, ya arabanın dış yüzeyine mıknatıslı bomba yerleştirdi ya da otomatik silahlar kullanıp olay yerinden hızla uzaklaştı.

Kelebek Gibi Uçan Arı Gibi Sokan Casus

Ahmet Esat Tomruk Bey - nam-ı diğer ‘İngiliz Kemal’ -, ‘destan kahramanı’ydı. Korku kelimesini hiç tanımadı. Üstün yetenekliydi. Son derece soğukkanlı ve atılgandı. Ülkesi için çok büyük işler başardı. Şımarmadı, övgü istemedi. Makam mevki derdine düşmedi. Bildikleriyle/sırlarıyla kimseyi rahatsız etmedi. Müktesebatını mezara götürdü.

Kod Adı: ‘Fakülteli’

Mahir Kaynak - sonradan profesör! - ‘Madanoğlu Cuntası’ diye bilinen illegal örgütü izleyen, belgeleyen ve ortaya çıkaran kişiydi. Teşekkül üyesi diğer arkadaşları ile hapse girmeyi kabul etmesine rağmen arzusu reddedildi. Türk İstihbarat Tarihi’ne adı ‘açığa çıkan ilk MİT mensubu’ şeklinde geçti.