Uzayda Kömür Olan Kozmonot Köpek

Uzay çalışmalarında, ABD ve Sovyetler Birliği, ilk ciddi adımları atan iki ülkeydi.

Uzayda Kömür Olan Kozmonot Köpek

İnsanoğlu, dünya dışı hayatı hep merak etti. Öğrenmek için pek çok yol denedi: Teleskoplar yaptı, gözlemevleri inşa etti ve uzaya roketler yolladı. 

Uzay çalışmalarında, ABD ve Sovyetler Birliği, ilk ciddi adımları atan iki ülkeydi. Fezaya tavşanlar, kediler, fareler yollandı. Sovyetler Birliği, 3 Kasım 1967’de ‘Laika’ adlı sokak köpeğini gönderdi. Sputnik 2 adlı araç bir aydan daha kısa sürede yolculuğa hazır duruma getirildi. Laika, uzay yolculuğunun canlılar üzerindeki etkileri araştıracaktı; yani bir tür uçan laboratuvardı. 

- Uzayda Uyutulan Köpek… -

Başarılı yolculuğun sonucunda, Laika’yı taşıyan füze sorunsuzca belirlenen yörüngeye oturdu. Laika, yörüngede jel halindeki yiyecekleri bir hafta boyunca tüketti ve sonra, - yetkililerin açıklamasına göre! - uyutuldu. Resmi açıklama da bu şekildeydi: ‘Araştırmadan beklenilen sonuç alınmış; Laika acı çekmeden uyutulabilmişti!’İlk köpek kozmonotun gerçek hikâyesi - başına gelenler! - Sovyetler Birliği çöktükten sonra ortaya çıkabildi. Laika, uzayda bir hafta kalamamıştı. Füze, yörüngeye oturtulduktan beş saat sonra aşırı derecede ısınmış, Laika da kömüre dönüşmüştü! 

Uzay tarihine, İlk Köpek Kozmonot diye geçen sokak köpeği Laika’nın kısa ve acıklı öyküsü böyleydi.

20 December 2020 09:08
228 kez okundu

Ali Hikmet İnceBenzer Yazılar

Nazım’ın Hayatını Kurtaran Şair

SSCB Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Aleksandr Fadeyev, Nazım Hikmet’in hayranı ve dostuydu.

Nazım’ın Tek Taraflı Aşkı

Suat Derviş (Hatice Saadet); güçlü, mağrur, bildiği yolda dönmeyecek kadar cesur, kartvizitinde pek çok ilki taşıyan kadındı.

Kurşuna Dizilen İstiklal Şairi

Ülkemizde ‘Çırpınırdın Karadeniz / Bakıp Türkün Bayrağına’ diye bilinip çok sevilen hüzzam makamındaki ünlü Azerbaycan Türküsü’nün söz yazarı Ahmet Cevad (1892-1937); aynı zamanda Azerbaycan Ulusal Marşı’nın güftekârıydı.

Kilise Nazi Subaylarının Kaçışına Yardımcı Olmuş

Der Spiegel dergisinde yer alan bir haberde, Katolik Kilisesi’ne mensup bazı din adamlarının, Nazi rejiminin önemli isimlerine savaş sonrasında yurt dışına kaçışlarında yardımcı olduğu/kolaylık sağladığı iddia edildi.

Ölüme Gönderilen 80 Bin Köpek

İttihat ve Terakki yönetimi, 1910 yılında İstanbul'daki bütün sokak köpeklerini toplatıp bir adaya ölüme göndermişti.

Diğer Dünya Tarihi Yazıları

Cennet Arsaları Satışta

Katolik Kilisesi; 1343 yılında, cemaatinin geçmişteki ve gelecekteki günahlarını yok eden, öldüklerinde cennete gitmelerini sağlayan/garantileyen Endüljans adlı belgeyi satışa çıkarmıştı.

Kral’ın Emriyle Toplu Fuhuş

Tudor Hanedanı’nın 2 numaralı hükümdarı 8. Henry, kadınlara aşırı düşkündü. Risk almayı severdi. Düşüncelerinden taviz vermezdi. Gönlünün sesini dinler, dilediğince davranırdı. Özel hayatı olağanüstü derecede fırtınalıydı. Hızlı yaşantısı, kendisine de halkına da mutsuzluk getirdi.

Hayvanat Bahçelerinde Sergilenen İnsanlar

Human Zoo(s) - İnsan Hayvanat Bahçeleri! - tarihin en gaddar, en aşağılayıcı, en benzersiz istismar uygulamasıydı. Para kazanma hırsıyla yanan tüccarların, girişimcilerin, marjinal ırkçıların haz aldıkları ve teori ürettikleri en büyük ayıptı. Proje teorisyenleri ve uygulayıcıları da emperyalist ABD ile ‘gözleri doymaz’ Batılı devletlerdi.

75 Cente Orijinal Hitler Tablosu

Bit pazarından 75 cente alınan suluboya tablonun, Adolf Hitler’e ait olduğu belirlendi.

Kadın Saçı Koklamayı Seven ABD Başkan Adayı

Joe Biden, uzun mesafe engelli koşusuna katılan tecrübeli atlete benzetildi. Önüne çıkan her mâniayı aştı, siyaset dünyasında adım adım yükseldi. ABD Başkanlık Seçimleri’ni kazanmasına şaşırmalıydı. İleri yaşına karşın, bir delikanlının dinamizmine ve yılmazlığına sahipti.

Macron’un Özel Hayatı

Emmanuel Macron, ‘Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı’ydı. Renkli, duygu dolu, mutlu, heyecanlı yaşam öyküsüne sahipti. Siyasette hep yükseldi ve görülmeyen bir el/kuvvet tarafından desteklendi.

Che’nin Son Resimleri Bir Papaz’dan Çıktı

Che Guevera’nın ölümünün hemen ardından çekilen fotoğrafları elli yıl sonra bir papazın arşivinden çıktı.